Сомалі посіла перше місце в рейтингу безкарності за злочини проти журналістів – CPJ

Сомалі четвертий рік поспіль посіла перше місце в рейтингу безкарності за злочини проти журналістів, повідомила неурядова організація «Комітет захисту журналістів» (CPJ) у звіті «Глобальний індекс безкарності-2018», який оприлюднений 29 жовтня.

До рейтингу включили 14 країн, де безкарність, на думку авторів звіту, «вкорінилася». Він виглядає таким чином:

Сомалі.
Сирія.
Ірак.
Південний Судан.
Філіппіни.
Афганістан.
Мексика.
Колумбія.
Пакистан.
 Бразилія.
 Росія.
 Бангладеш.
 Нігерія.
 Індія.

В організації підкреслюють, що до переліку знову увійшли дві країни – Афганістан, де смертник напав на групу журналістів, убивши дев’ятьох із них, та Колумбія, де, ймовірно, наркоторговці викрали та вбили еквадорську команду журналістів.

За даними «Комітету захисту журналістів», усі 14 країн з’являлися в рейтингу кілька разів із моменту його створення у 2008 році. Половину з цих держав включали до рейтингу кожного року.

В організації зазначили, що в останні десять років вбили щонайменше 324 журналістів. У 85% випадках винуватці не були покарані.

При цьому 82% вбивств журналістів останніми роками відбулися в перерахованих 14 країнах.

Кримський газ із анексованого чорноморського родовища видобуватиме фірма, пов’язана з Медведчуками – «Схеми»

В анексованому Росією Криму підводну ділянку «Глибока» нафтогазового родовища у Чорному морі віддали приватній компанії «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука. Про це йдеться в новому розслідуванні Максима Савчука «Газовий партнер кумів Путіна» програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»).

​Журналісти дослідили структуру власності російської фірми «Новые проекты», якій у 2016 році голова уряду Російської Федерації Дмитро Медведєв особистим розпорядженням видав ліцензію на розробку та видобуток вуглеводнів з анексованого чорноморського родовища, а також – ділові зв’язки її директора Антона Дорноступа.

​​З’ясувалося, що Антон Сергійович Дорноступ – єдиний засновник іншої російської фірми – «Главнефтесервис», яка на 100% володіє «Новыми проектами», де сам Дорноступ працює на посаді директора.

Обидві компанії, відповідно до російських реєстрів юросіб, прописані за адресою масової реєстрації у Москві. За цією ж адресою, як з’ясували «Схеми», зареєстровані фірми, пов’язані з колишнім російським чиновником Валерієм Паком та родиною Медведчука-Марченко.

​Валерій Пак працював на посаді заступника міністра природних ресурсів та очолював Федеральне агентство з користування надрами, а після звільнення з державної служби у 2015 році працює директором у «НЗНП Трейд».

«Схеми» довели, що ця фірма контролюється кумою Володимира Путіна Оксаною Марченко, дружиною Віктора Медведчука. Після виходу розслідування журналістів це підтвердив і сам Віктор Медведчук.

Антон Дорноступ є співзасновником іще декількох російських компаній, які, згідно з російськими бізнес-реєстрами, також пов’язані з родиною Медведчука-Марченко.

​Таким чином, Антон Дорноступ пов’язаний не лише з родиною Валерія Пака, який працює на родину Медведчуків-Марченко, а й безпосередньо з фірмою, якою володіє українська телеведуча Оксана Марченко та керує її чоловік – проросійський політик з України Віктор Медведчук.

«Схеми» також зацікавилися особою Антона Друноступа, власника «Новых проектов», інтереси якого взявся лобіювати сам прем’єр-міністра Російської Федерації. Так, журналісти дізналися, що Дорноступ почав цікавитися газовим бізнесом тільки у грудні 2015 року. А до того він торгував м’ясопродуктами у Оренбурзькій області та був зареєстрований як фізична-особа підприємець (ФОП). 

​​Про те, що приватна російська компанія «Новые проекты» отримала російську ліцензію на розвідку й видобуток нафти й газу на шельфі анексованого Криму стало відомо на початку березня цього року. Тоді видання «Коммерсант» писало, що після анексії Криму Росія спростила умови переоформлення документів та ліцензій, виданих Україною, для діяльності на півострові, завдяки чому «Новые проекты» Дорноступа і змогли отримати дозвіл. Деякі джерела видання називали ймовірним власником фірми українського бізнесмена-втікача Сергія Курченка.

«Схеми» ж з’ясували, що за газовим бізнесом «Новых проектов» у Криму може стояти родина кума президента Росії Путіна – Віктора Медведчука.

Наприкінці минулого року «Новые проекты» повідомили «Роснедра», що в 2017 році мають намір скласти план пошуково-розвідувальних робіт на ділянці «Глибока». Протягом восьми років компанія хоче пробурити пошукову свердловину.

На ділянці «Глибока», за попередніми даними, може бути до 8,3 млн тонн нафти та 1,4 млрд кубометрів газу.

Експерти нафтогазового ринку в коментарях російським ЗМІ говорять, що «Новые проекты» – взагалі невідомий гравець у галузі. У компанії немає відповідного обладнання для дослідження шельфу та буріння свердловин. Інші ж компанії навряд чи їй у цьому допоможуть, остерігаючись західних санкцій.

Журналістка Радіо Свобода перемогла на конкурсі «Лови фейк» із матеріалом про українського військового

Журналістка Київського бюро Радіо Свобода Євгенія Тюхтенко посіла перше місце на конкурсі «Лови фейк». Матеріал про фотофейк із українським військовим, що повертався із зони бойових дій на Донбасі додому, став найкращим у номінації «Виявлення фейкових зображень у медіа». Кореспондентці вдалося відшукати військового зі світлини і він розвінчав неправдиві твердження, що масово поширювали про це фото.

Фото військового з дівчиною біля поїзда супроводжував підпис «Боєць АТО проводжає свою дівчину в Москву». Сам солдат розповів, що насправді він повертався із зони бойових дій на Донбасі до Тернополя.

Конкурс «Лови фейк» проводив Інститут масової інформації у межах проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Мета конкурсу – популяризація якісної журналістики, виявлення фейків, неправдивих заяв політиків та підвищення медіаграмотності населення.

Детективи НАБУ затримали 10 осіб у справі про привласнення 20 мільйонів доларів із «Ощадбанку»

Детективи Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури 23 жовтня затримали 10 осіб та повідомили їм про підозру у заволодінні 20 мільйонами доларів США державного акціонерного товариства «Ощадбанк». Про це пізно ввечері 23 жовтня повідомила прес-служба НАБУ.

«Серед підозрюваних — два чинні та один колишній посадовці «Ощадбанку». Зокрема, йдеться про колишню директорку департаменту корпоративного бізнесу держбанку (наразі — заступниця голови правління АТ «Ощадбанк»); колишнього начальника управління проектного фінансування АТ «Ощадбанк» (звільнився у 2015 році з держбанку); колишню начальницю відділу управління проектного фінансування АТ «Ощадбанк» (наразі — очільниця зазначеного управління держбанку)», – вказано в повідомленні.

«Решта підозрюваних — колишні бенефіціари групи компаній «Креатив», низка екс-службових та посадових осіб підприємств, що входять до складу цього холдингу, та оцінювач», – додають у НАБУ.

«За даними слідства, у період 2013 –2015 років посадові особи приватних підприємств, що входили до ПРАТ «Креатив», у змові з посадовими особами АТ «Ощадбанк» підробили документи з метою отримання в держбанку кредиту на суму 20 мільйонів доларів США буцімто на купівлю насіння соняшника. Після отримання коштів тодішні власники «Креативу» вивели їх за кордон на рахунки компаній, зареєстрованих у Белізі та Швейцарії. А згодом цими ж грошима сплатили купівлю корпоративних прав компаній, що володіли цінною нерухомістю», – інформує НАБУ.

Як ідеться в повідомленні, детективи НАБУ мають докази, що, ухвалюючи рішення про надання кредиту, посадовці АТ «Ощадбанк» спирались на неперевірені, а подекуди і підроблені документи, частина з яких створювалась за їхньої ж участі.

Дії всіх підозрюваних кваліфіковано за ч.5 ст.191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч.2 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем), ч.1 ст.366 (службове підроблення), ч.3 ст.209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.

Розслідування наведених фактів детективи НАБУ розпочали у травні 2016 року.

Поліція: затримана група «антикорупціонерів», які вимагали кошти з посадовців

Поліція затримала групу антикорупційних активістів, які вимагали кошти з посадовців, повідомила прес-служба Національної поліції України.

«Для прикриття своєї протиправної діяльності учасники групи створили громадську організацію, що нібито займалася боротьбою з корупцією в Україні. Правопорушники підшукували компрометуючу інформацію на працівників державних органів, комерційних структур. У подальшому вони вимагали від обраних жертв кошти за нерозголошення компрометуючої або конфіденційної інформації, що ними була сфальсифікована», – заявили в поліції.

Згідно з повідомленням, у разі відмови активісти чинили тиск на посадовців, зокрема погрожували фізичною розправою та знищенням майна.

У поліції зазначали, що під час обшуків у членів групи виявили документи, що були зібрані та сфальсифіковані стосовно посадовців, вогнепальну зброю. В одного з активістів виявили паспорт підтримуваного Росією угруповання «ЛНР».

Правоохоронці зазначили, що організатора групи затримали після вимагання коштів.

Поліцейські не вказали назву антикорупційної організації. 

САП: народний депутат та його оточення, ймовірно, заволоділи 20 млн доларів державного банку

Національне антикорупційне бюро України здійснює досудове розслідування про ймовірне заволодіння народним депутатом та його оточенням 20 мільйонів доларів державного банку, повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

За даними слідства, схема організована народним депутатом та виконана його близькими родичами та бізнес-партнерами «шляхом зловживання службовим становищем, підроблення документів та їх використання за пособництва високопосадовців банківської установи, що стало можливим внаслідок їхнього зловживання службовим становищем».

У САП заявили, що в причетності до схеми підозрюють понад 10 людей.

Водночас Спеціалізована антикорупційна прокуратура не уточнила, про якого депутата йде мова.

Суд закріпив контроль оточення Порошенка над великим газовим родовищем на Полтавщині

Окружний адміністративний суд Києва відмовив у задоволенні позову Генеральної прокуратури про визнання незаконною та скасування рішення про видачу фірмі ТОВ «Аркона Газ-Енергія» спецдозволу на видобуток газу та нафти у Полтавській області. Раніше журналісти програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) з’ясували, що фірма, пов’язана з оточенням президента України Петра Порошенка, отримала цей спецдозвіл без аукціону на 20 років.

Про це йдеться в рішенні Окружного адміністративного суда Києва, повідомляє видання «Наші гроші».

У позові Генпрокуратури зазначається, що 18 травня 2017 року Держслужба геології та надрбез аукціону видала маловідомій компанії «Аркона Газ-Енергія» спецдозвіл на 20-річне користування Свистунківсько-Червонолуцьким родовищем на Полтавщині, порушивши таким чином порядок процедури проведення апробації та затвердження оцінки розвідувальних запасів. Право добувати газ коштувало фірмі «Аркона Газ-Енергія» всього 3,8 мільйона гривень.

Фірма купила геологічну інформацію, але вона не була затверджена необхідним протоколом Державною комісією по запасах корисних копалин.

Реальний контроль над ТОВ «Аркона Газ-Енергія», як з’ясували «Схеми», мають люди з оточення президента України Петра Порошенка.

Третьою стороною в справі виступала напівдержавна компанія ПАТ «Укрнафта», яка роками досліджувала й розробляла родовище і також претендувала на цю ліцензію. В «Укрнафті» зазначили, що готові були заплатити за цей спецдозвіл щонайменше 45 мільйонів гривень.

Водночас цій компанії двічі відмовили в наданні права на розробку газового родовища. У листі від Держгеонадр на адресу «Укрнафти» пояснили це тим, що компанія мала на той момент податковий борг перед бюджетом у понад 11 мільярдів гривень.

​Суд визнав, що протокол Держкомісії по запасам корисних копалин про затвердження запасів родовища у «АрконаГаз-Енергія» був відсутній. Але зазначив, що цей документ фірмі потрібен вже після отримання спецдозволу, а тому порушення в діях Держгеонадр, зауважив суд, «не відбулося».

Так само суд не виявив порушень інтересів «Укрнафти», тому що дія її спецдозволу на родовище на Полтавщині на момент видачі документу «АрконаГаз-Енергія» вже закінчилась.

В Адміністрації президента раніше заявили, що «Петро Порошенко не має жодного стосунку до згаданих компаній». Таку відповідь на запит програми надали в офісі Порошенка і попросили не поширювати неправдиву неперевірену інформацію в контексті глави держави». По суті викладених у запиті «Схем» документально підтверджених фактів прес-служба коментарів не надала.

Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження за фактом можливого зловживання службовим становищем чиновниками Державної служби геології та надр України під час видачі ТОВ «Аркона Газ-Енергія» спецдозволу на розробку Свистунківсько-Червонолуцького родовища у Полтавській області після виходу розслідування програми «Схеми».

«Схеми» знайшли зв’язок між депутатом Павелком та арабським офшором, через який вивели мільйон доларів з бюджету ФФУ

Журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») знайшли зв’язок між народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка», головою Федерації футболу України Андрієм Павелком та офшорною компанією, зареєстрованою в Об’єднаних Арабських Еміратах, через яку з бюджету федерації вивели понад 1 мільйон доларів. Про це йдеться у розслідуванні «ФФУ: офшорне чтиво».

 

​Журналісти виявили, що в грудні 2016 року Андрій Павелко літав в Об’єднані Арабські Емірати, де провів зустріч з номінальним директором компанії S.D.T. FZE Мухаммадом Каєдом. Саме через цю компанію згодом дочірня структура Федерації футболу України, очолювана Андрієм Павелком, закупила з-за кордону обладнання для виробництва трави для футбольних полів на загальну суму близько 6 мільйонів доларів. Журналісти оприлюднили документи на підтвердження того, що принаймні в частину контрактів була закладена переплата у 20 відсотків, через що на рахунках офшору осіло понад мільйон доларів.

Сам Павелко спершу заявляв, що йому не відомо про діяльність цієї фірми, і не міг пригадати її назви. Згодом спільну фотографію депутата з директором офшору, громадянином ОАЕ журналісти знайшли на сторінці останнього в соцмережі Facebook.

Фірма S.D.T FZE, як з’ясували «Схеми», закуповувала іноземне обладнання для заводу, яким володіє ФФУ, а потім перепродавала таке ж обладнання разом із послугами транспортування та догляду за налаштуванням українській стороні – ТОВ «ФФУ Продакшн» (фірма, заснована Федерацією), – на 20 відсотків дорожче.

Зокрема, журналісти проаналізували поставки обладнання від компаній Polytan (Німеччина), Eco Green Equipment (США) та Tufting machinery services (Великобританія) у 2017–2018 роках і підрахували, що загалом за такими непрямими контрактами ТОВ «ФФУ Продакшн» могла переплатити понад 1 мільйон доларів. Ці гроші з бюджету Федерації футболу України осіли на рахунках арабського офшору S.D.T. FZE.

Керівництво ФФУ відкидає свою причетність до схеми із залученням арабського офшору і пояснює появу S.D.T. FZE рекомендацією основного партнера – німецької Polytan.

«Для зручності процесу, і для того, щоб, умовно кажучи, закупки централізувати, Polytan рекомендував зробити це шляхом залучення компанії S.D.T. FZE», – стверджує генеральний секретар Федерації футболу України Юрій Запісоцький.

За контакти із закордонними партнерами відповідав директор з міжнародних продажів Polytan Роб Веннекер. У відповідь на лист «Схем» Веннекер зазначив: «S.D.T. FZE був генеральним підрядником у проекті «ФФУ Продакшн». Я консультував «ФФУ Продакшн» і залучених людей щодо безпосередньо виробництва, створення заводу, контролю якості і так далі. (…) Я отримав контроль, аби забезпечити продовження робіт».

Натомість президент ФФУ, народний депутат Андрій Павелко свою зустріч із номінальним директором арабського офшору на території ОАЕ пояснив так: «Ніяких не було переговорів. Наш представник Polytan сказав, що у нього є питання від шейха – чи можливий розвиток між Еміратами та Україною можливостей проведення турнірів в Еміратах. Я кажу – ну, звичайно, можливо».

У серпні 2018-го про схему із залученням офшору з Об’єднаних Арабських Еміратів написало швейцарське видання L’Illustré. Журналісти фактично звинуватили керівництво Федерації футболу України у відмиванні грошей.

​У травні цього року хакери оприлюднили в інтернеті десятки гігабайтів електронного листування людей, пов’язаних із Федерацією футболу України. Ця пошта свідчить про завищення вартості обладнання, яке закупили для заводу ФФУ. Мова про непрямі контракти із вищезгаданими закордонними постачальниками через посередника – компанію S.D.T. FZE, – які обійшлися українській стороні дорожче на 20%. А це – сотні тисяч доларів.

Юристи твердять: це можливий спосіб – привласнити гроші спортивної громадської організації та приховати незаконний прибуток, отриманий можновладцями.

«Є опосередковані ознаки того, що ця компанія в ОАЕ є не реальна компанія, а так звана «прокладка». Тобто компанія, яка існує тільки на папері. Для того, щоб акумулювати певний відсоток прибутку на цій компанії. Які ці ознаки? По-перше, ця компанія була створена незадовго до того, як почалися транзакції. По-друге, ця компанія створена в Арабських Еміратах, де дуже сприятливий податковий клімат, і де є така дуже важлива перевага, як анонімність власників компанії», – кажуть юристи.

У травні 2018 року журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом»​ розповіли про те, як завод отримував бюджетні підряди на десятки мільйонів гривень через дискримінаційну вимогу – щодо закупівлі штучної трави за технологією, яка виготовлялася тільки на цьому підприємстві.

Саме через бюджетний комітет Верховної Ради, який очолює Андрій Павелко, пройшов законопроект про виділення мільйонів гривень на будівництво футбольних полів. Можливу корупцію у ФФУ при будівництві футбольних полів розслідує НАБУ. А у НАЗК пообіцяли провести перевірку декларацій Павелка протягом 2015–2017 років.

ЄСПЛ продовжив заборону українській владі на доступ до телефону Седлецької на невизначений термін

Про це йдеться в офіційному листі з суду, що надійшов зі Страсбурга на адресу редакції Радіо Свобода 17 жовтня

Бігус: Семочка знімали з однієї машини, яка поламалася

Журналіст-розслідувач Денис Бігус заперечує, що для підготовки програми про високопосадовця розвідки Сергія Семочка використовувалися методи, яких не передбачає робота журналіста.

«Остаточно мене добила теза про те, що для зйомок цього товариша нам знадобилася мало не кремлівська ДРГ. Його знімали по суті однією машиною. Яка під кінець остаточно поламалася, і яку ми полагодимо завдяки донату (пожертві – ред.). Ні, хлопці. Щоб зняти про вас кіно – небагато потрібно, не перебільшуйте», – написав Бігус у Facebook.

Коментуючи в ефірі телеканалу ZIK розслідування щодо себе, Семочко заявив, що невелика команда журналістів нездатна фіксувати високопоставленого співробітника СБУ впродовж року, щоб це не було помітно.

«У програмі показані ракурси, як виїжджає моя машина, як я рухаюся містом. Це є елементи візуального стеження, є елементи використання оперативно-технічних засобів, тобто цілого комплексу. Що це і хто це – на ці питання ми дамо відповідь найближчим часом», – наголосив Семочко.

Читайте також: Семочко заперечує незаконне збагачення

Служба безпеки України 16 жовтня заявила, що в межах розпочатого за заявою журналіста Дениса Бігуса кримінального провадження за частиною 1 статті 111 («державна зрада») Кримінального кодексу України перевіряє оприлюднену у ЗМІ інформацію щодо колишнього співробітника СБУ Сергія Семочка.

Національне антикорупційне бюро України 3 жовтня відкрило провадження щодо першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Провадження зареєстроване за статтею 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) за матеріалами журналістського розслідування програми «Наші гроші».

Журналісти стверджують, що родичі Семочка мають нерухоме майно на понад 200 мільйонів гривень. Розслідувачі припускають, що посадовець отримав статки завдяки «дахуванню» фармацевтичних компаній. Вони зазначають, що Семочко у відповіді на запит не пояснив походження майна.

Семочко призначений першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки України президентським указом від 31 липня. До цього він очолював управління СБУ в Києві та Київській області. Ще раніше Семочко був керівником Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.

Високопосадовець розвідки Семочко заперечує незаконне збагачення

Перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки та колишній співробітник СБУ Сергій Семочко заявив, що не має стосунку до будинків під Києвом, вартість яких складає мільйони доларів, а його дружина є виключно громадянкою України. Про це він розповів в інтерв’ю телеканалу ZIK, поширеному 16 жовтня.

«Усі мої статки, а також статки осіб, що пов’язані зі мною спільним побутом, копійка до копійки внесені у декларацію», – стверджує Семочко.

Він додав, що він і його жінка Тетяна Лисенко є громадянами України та не мають інших паспортів, крім українських.

Служба безпеки України 16 жовтня заявила, що в межах розпочатого за заявою журналіста Дениса Бігуса кримінального провадження за частиною 1 статті 111 («державна зрада») Кримінального кодексу України перевіряє оприлюднену у ЗМІ інформацію щодо колишнього співробітника СБУ Сергія Семочка.

Національне антикорупційне бюро України 3 жовтня відкрило провадження щодо першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Провадження зареєстроване за статтею 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) за матеріалами журналістського розслідування програми «Наші гроші».

Журналісти стверджують, що родичі Семочка мають нерухоме майно на понад 200 мільйонів гривень. Розслідувачі припускають, що посадовець отримав статки завдяки «дахуванню» фармацевтичних компаній. Вони зазначають, що Семочко у відповіді на запит не пояснив походження майна.

Семочко призначений першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки України президентським указом від 31 липня. До цього він очолював управління СБУ в Києві та Київській області. Ще раніше Семочко був керівником Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.

Нацрада призначила телеканалу «112 Україна» перевірку «через ознаки розпалювання ворожнечі»

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення призначила телеканалу «112 Україна» перевірку «через ознаки розпалювання ворожнечі».

У регуляторі пояснили, що ухвалили рішення на підставі моніторингу ефіру у вересні-жовтні, а також звернень народного депутата, члена фракції «Блок Петра Порошенка» Тетяни Ричкової, понад 30 громадян і низки інших громадських організацій.

«У своїх листах громадяни і представники громадянського суспільства нарікають на порушення правил розповсюдження інформації, журналістських стандартів, використання мови ненависті й ворожнечі, а також поширення в ефірі телеканалу «112 Україна» інформації, яка, на думку заявників, є кліше російської пропаганди, підриває основи державності, провокує на протести, маніпулює думкою людей», – повідомляє прес-служба Нацради.

Телеканал «112 Україна» наразі не коментував інформацію.

Читайте також: Що робити з телеканалами «112 Україна» та NewsOne?

4 жовтня депутати Верховної Ради ухвалили постанову, якою запропонували Раді національної безпеки і оборони ввести санкції проти компаній-власників телеканалів «112 Україна» і NewsOne.

НАБУ заявляє про затримання підозрюваного в «справі Мартиненка»

Національне антикорупційне бюро України повідомило 12 жовтня, що 11 жовтня в Києві його детективи під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали «особу, ймовірно причетну до заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» у сумі 6,4 мільйона євро».

«Затриманий із листопада 2017 року перебував у розшуку», – йдеться в повідомленні.

«Дії підозрюваного кваліфікуються за ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України («Пособництво у заволодінні організованою групою чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі»)», – інформують у НАБУ.

«За даними слідства, підозрюваний особисто за вказівкою колишнього народного депутата України, екс-голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, виступав представником компанії «BRADCREST INVESTMENTS S.A.» (Панамська Республіка). У банківських установах Швейцарії він відкривав розрахункові рахунки цієї компанії для того, щоб на них надходили кошти («відкати») від чеської компанії «SKODA JS a.s.». У подальшому таким чином на рахунки панамської компанії надійшло 6,4 мільйона євро. За даними детективів, підозрюваний особисто домовлявся з представниками чеської компанії «SKODA JS a.s.» щодо розмірів перерахувань «відкатів», – повідомляє антикорупційне бюро.

«22 травня 2018 року обвинувальний акт стосовно шести осіб, задіяних у «справі Мартиненка» скеровано до суду. Стосовно однієї особи триває досудове розслідування, троє перебувають у розшуку», – додає прес-служба НАБУ.

Микола Мартиненко називає справу проти себе політичною і заявив, що його «кінцева мета» – довести безпідставність усіх звинувачень проти себе. За словами екс-депутата, він має намір співпрацювати зі слідством.

22 квітня 2017 року суд відпустив Миколу Мартиненка на поруки 18 депутатів Верховної Ради, міністра молоді та спорту Ігоря Жданова й заступника голови Центральної виборчої комісії Андрія Магери.

Йованович: українські журналісти зазнають погроз, насильства і тиску. Це неприпустимо

Посол США в Україні Марі Йованович наголосила на важливості професіоналізму та збалансованості в журналістиці у світі загалом та особливо в Україні, коли вона входить у період виборів.

Про це дипломат сказала в Києві під час виступу на презентації онлайн-колекції «Як КҐБ стежив за Радіо Свобода» – проекту Радіо Свобода та Центру дослідження визвольного руху та Галузевого державного архіву СБУ.

«Українські журналісти, включно з деякими вашими колегами (журналістами Радіо Свобода – ред.), зазнають погроз, фізичного насильства та тиску. Зокрема, йдеться про Наталію Седлецьку. Це неприпустимо у сучасній демократії», – зауважила посол. 

Вона також нагадала про двох інших журналістів Радіо Свобода, які утримуються у непідконтрольних Україні Донецьку та Криму – Станіслава Асєєва та Миколу Семену.

«Ви чули про Станіслава Асєєва, який із величезним особистим ризиком і самопожертвою працював на Донбасі, щоб інформувати Україну та світ про те, що відбувається. Так само Микола Семена, якого незаконно утримують (у Криму – ред.)», – зазначила посол.

Доступ до масиву даних з телефонів Наталки Седлецької (журналістки Радіо Свобода, головного редактора програми «Схеми: корупція в деталях») та Крістіни Бердинських (журналістки видання «Новое время») за період у 17 місяців викликав широку критику українських і міжнародних антикорупційних, правозахисних і журналістських спільнот, дипломатів і урядових організацій, які назвали обсяг цього масиву надмірним.

Журналіст Станіслав Асєєв (Васін), який співпрацював, зокрема, із проектом Радіо Свобода Донбас.Реалії, перебуває в ув’язненні угруповання «ДНР», за різними даними, з травня або червня 2017 року. Спершу він просто зник, два тижні про нього нічого не було відомо. Пізніше підконтрольне Росії угруповання «ДНР» визнало його затримання й звинуватило у шпигунстві на користь України.

У Криму автора Радіо Свобода і Крим.Реалії, кримського журналіста Миколу Семену звинуватили в публічних закликах до порушення територіальної цілісності Росії. Підконтрольний Кремлю суд призначив Семені покарання у вигляді двох з половиною років умовно з випробувальним терміном на три роки і забороною займатися публічною діяльністю на два роки.

«Схеми» зафіксували непублічні зустрічі Тимошенко з олігархом

Лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко проводить зустрічі з українським олігархом Віктором Пінчуком. Про це повідомляють «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) у розслідуванні Михайла Ткача «Новий курс для олігарха».

Журналісти програми зафіксували щонайменше дві такі зустрічі пізно ввечері. Вони відбулися у квітні та вересні цього року у одному і тому ж місці – у будівлі на Рильському провулку у Києві, що неподалік Софіївської площі. Обидва рази кортеж Пінчука виїжджав звідти майже одразу після кортежу Тимошенко.

Журналістам вдалося встановити, що користується цими автівками саме український мільярдер – ці ж машини забирали Пінчука з родиною після прильоту з Ніцци у серпні цього року.

Очільниця партії «Батьківщина» не заперечила, що зустрічається з Пінчуком.

«Віктор Пінчук насправді в Україні організував форум YES. Ви в курсі? І саме тому – стільки, скільки потрібно, було для того, щоб підготувати мою участь у форумі YES. Він не особисто готував. Готувала його команда. Але ми зустрічалися і обговорювали участь нашої команди у форумі YES», – відповіла Тимошенко на запитання «Схем».,

Після зауваження журналістів, що перша зафіксована зустріч Пінчука і Тимошенко відбулась за п’ять місяців до форуму YES, а друга – за тиждень після нього, лідер «Батьківщини» додала, що співпрацювала з олігархом не лише щодо участі на форумі, але і з питань, що стосуються «підготовки нової політичної ітерації України після президентських виборів».

«У нього дуже фундаментальні міжнародні зв’язки і я вважаю, що ці міжнародні зв’язки можуть допомогти Україні у багатьох питаннях», – пояснила Тимошенко.

Кандидатка в президенти категорично заперечила можливе фінансування українським мільярдером її самої та політичної сили, яку вона очолює.

Запитання про непублічні зустрічі з лідером  «Батьківщини» «Схеми» поставили і Віктору Пінчуку.

У прес-офісі фонду бізнесмена у відповідь зазначили, що він в рамках своєї діяльності зустрічається із різними політиками та лідерами думок.

«Ні Віктор Пінчук, ні його бізнеси не фінансують жодну політичну силу чи особу. Для Віктора Пінчука, як громадського діяча, і для його Фонду одним із основних пріоритетів на цей момент є питання, пов’язані з можливим зовнішнім втручанням у вибори 2019 року в Україні, кампаніями із дезінформації, фальсифікації, маніпуляції, кібератак, fake news і пов’язаними з цим загрозами і ризиками для України, а також можливі протидії цим викликам для забезпечення чесних та прозорих виборів 2019 року», – зазначили у прес-офісі фонду Пінчука.

В організації зазначили, що для вирішення цих питань Пінчук і його фонд залучають «найкращих закордонних експертів у цих сферах».

«Відповідно, це коло питань Віктор Пінчук обговорює і буде продовжувати обговорювати у 2018-2019 роках із українськими державними та політичними діячами, у тому числі й з лідером партії «Батьківщина» Тимошенко», – додали в фонді.

Співзасновник громадського руху «Чесно» Олег Рибачук вважає, що Тимошенко могла сама ініціювати зустрічі із бізнесменом, оскільки «кожні вибори Пінчук цікавий як власник трьох телеканалів».

«Він тримає ці канали як систему політичного захисту, і він це чудово розуміє. Я думаю, це, зокрема, було предметом інтересу з точки зору Тимошенко, яка має шанси на президентство і яка любить говорити, що вона олігархів перевиховує. Якщо ти з Тимошенко працюєш лояльно, ти вже не олігарх – ти патріотичний національний бізнес», – пояснює Рибачук.

«Виходить, лідерка (згідно з останніми соцопитуваннями) президентського рейтингу публічно декларує боротьбу з олігархічним режимом, але водночас непублічно готова проводити переговори з одним із них – Віктором Пінчуком», – йдеться у розслідуванні.

У Луценка залучали оперативників Демчини для «слідчих дій» щодо журналісток Седлецької та Бердинських – адвокати

У ГПУ й СБУ не відповіли на запитання Радіо Свобода про це

НАЗК не побачило конфлікту інтересів у діях фігуранта розслідування «Схем» Шемчука

Національне агентство з питань протидії корупції не вбачає конфлікту інтересів у діях заступника голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Віктора Шемчука, який висловив догану обвинувачу у справі Мартиненка, хоча при цьому також є свідком у цій же справі і причетний до фінансових операцій за участю компанії, підконтрольної екс-депутату.

Про це стало відомо з відповіді відомства на звернення юристів громадської організації «Центр протидії корупції».

У Нацагентстві вважають: щодо Шемчука «не встановлено приватного інтересу, що є обов’язковою складовою конфлікту інтересів».

Раніше програма «Схеми» в розслідуванні «Козирний валет» Миколи Мартиненка» повідомила, що Віктор Шемчук є свідком у справі щодо розкрадання коштів «Енергоатому», де фігурує екс-депутат Микола Мартиненко, що може свідчити про конфлікт інтересів.

Також за висновком Віктора Шемчука як голови прокурорської комісії винесли догану прокуророві у справі Мартиненка – Андрію Перову.

Юрист ГО «Центр протидії корупції» Андрій Савін підкреслює: «Минулого тижня суд задовольнив відвід прокурора САП Андрія Перова від справи Миколи Мартиненка. Рішення Кваліфкомісії прокурорів щодо нього було частиною плану захисту Мартиненка. Адже те, що НАЗК не бачить очевидного конфлікту інтересів, лише свідчить про підігрування Мартиненку».

27 вересня Шевченківський суд у підготовчому засіданні задовольнив відвід прокурора Андрія Перова. Цей відвід заявив адвокат екс-депутата Мартиненка Петро Бойко. Ще раніше захисник поскаржився у Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію на прокурора Перова через нібито неповагу до суду – прокурор начебто грюкнув дверима.

Шемчук є колишнім соратником екс-депутата: у 2010-му Шемчук був депутатом Верховної Ради, членом фракції блоку «Наша Україна – Народна самооборона», яку в той час очолював Микола Мартиненко. Як стало відомо «Схемам», він причетний до фінансової операції ще у 2010 році на суму 250 тисяч євро з офшорною компанією, підконтрольною Мартиненку, а його дружина була розпорядником коштів іншої фірми, на чий рахунок і осіли ці чверть мільйона євро.

Віктор Шемчук працює в державних органах з 1994 року. Починав зі стажиста й помічника прокурора в прокуратурі Тернополя і дійшов до посади виконувача обов’язків генерального прокурора України за президентства Віктора Ющенка. Також був народним депутатом, входив до фракції «Блоку НУ-НС», а за часів президентства Віктора Януковича майже півроку очолював Львівську область. Нині, за Петра Порошенка, він – заступник голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Відповідно до даних «Схем» з органів ДФС, із 2013 до 2017 року офіційні доходи Віктора Шемчука загалом становили менш ніж два мільйони гривень. Однак журналісти «Схем» віднайшли елітне нерухоме майно його родини у США, оформлене на третіх осіб, але довірене йому особисто. Через це НАБУ відкрило щодо Шемчука провадження за статтею – «декларування недостовірної інформації» (ст. 366-1 Кримінального кодексу України).

У вересні жертвами нападів на журналістів ставали переважно жінки – НСЖУ

У вересні 2018 року на журналістів в Україні напали сім разів, у п’яти з випадків нападів зазнавали жінки – такі дані наводить моніторинг «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України здійснює разом із партнерськими громадськими організаціями.

У результатах моніторингу згадали про напади на:

журналістку каналу «112» Світлану Федик на Дніпропетровщині
журналістку каналу «NewsOne» Дарину Білеру під час акції протесту під Генеральною прокуратурою в Києві
кореспондентку Христину Кришиху та оператора Олександра Подолюка з інформаційного порталу «Стоп корупції» в Києві
редакторку сайту «Перший Криворізький» Софію Скибу в Кривому Розі
журналістку каналу ICTV Юлію Гунько в Києві
редактора видання «Моє місто» Миколу Попова у Миколаєві
журналістку каналу ICTV Катерину Курбатову в Луцьку

«Нам погрожували, блокували дорогу, підрізали машину, виривали камеру, розбили лобове скло автомобіля, на якому приїхали на місце події… На щастя, таки вдалося вмовити нападників нас відпустити», – наводить НСЖУ слова однієї з постраждалих, Катерини Курбатової. За даними моніторингу, на неї напали дорогою до району незаконного видобутку бурштину.

Ще один випадок, коли постраждав представник ЗМІ, стався під час протестів під Генеральною прокуратурою в Києві 17 вересня.

Читайте також: «Справа добровольця Тумгоєва: чому горіло сміття під ГПУ​»

Як стверджують у Спілці журналістів, правоохоронець розпилив сльозогінний газ в обличчя фотокореспондента онлайн-видання «Інформатор» Романа Пєтушкова. Втім, сам Пєтушков не вважає це власне нападом на журналістів.

«Я потрапив під струмінь газу зі сторони правоохоронців, важких опіків не отримав завдяки швидкій допомозі від Червоного Хреста. Почуваюся добре, до правоохоронців не звертався. Я ж знаю, що знімаю в небезпечних місцях і як мінімум шолом був із собою. Проходив курси міжнародні по безпеці журналістів і знаю як себе вести на масових заходах, а газ – це більше форс-мажорні обставини, а не спланований напад», – пояснює він.

В серпні НСЖУ зафіксувала чотири випадки агресії проти журналістів. Загалом в організації повідомляють про 64 напади на працівників засобів масової інформації від початку 2018 року.