В АМКУ підозрюють змову під час проведення тендеру на ремонт Шулявського мосту

У Київському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України відкрили справу за ознаками «антиконкурентних узгоджених дій» під час проведення тендеру на ремонт Шулявської розв’язки у Києві, на якому перемогла компанія «Північно-український будівельний альянс» з орбіти народного депутата та відомого столичного забудовника Максима Микитася. Про цей тендер раніше розповідали журналісти програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) у розслідуванні «Навели мости».

«Вже сьогодні можна говорити про наявність ознак порушення компаніями-переможцями тендеру ст. 6 закону України «Про захист економічної конкуренції». Ми бачимо в цій історії спотворення результатів тендеру в результаті антиконкурентних узгоджених дій, і саме тому відкриваємо справу», – повідомив голова Київського територіального відділення АМКУ Олексій Хмельницький.

Зокрема, у відомстві звернули увагу на різницю між пропозиціями фіналістів тендеру – ТОВ «Спецбуд–плюс» і ТОВ «Північно-український будівельний альянс» з орбіти народного депутата Максима Микитася – всього у тисячу гривень, а також на підроблений відгук-рекомендацію «Спецбуд-плюс» про успішне виконання схожого ремонту. Водночас, підкреслює Хмельницький, дві інші компанії через низку невідповідностей у документах до аукціону взагалі не допустили. Про це раніше йшлося у розслідуванні програми «Схеми».

Окрім того, в Антимонопольному комітеті виявили, що IP-адреси, з яких компанії-фіналісти конкурсу «Спецбуд-плюс» та «Північно-український будівельний альянс» виходили на аукціон, належать одному провайдеру та майже ідентичні. Також в АМКУ встановили, що фірма «Спецбуд-плюс» надала переможцю безвідсоткову поворотну фінансову допомогу в розмірі 5 мільйонів гривень із строком повернення до 2023 року.

Голова Київського територіального відділення АМКУ Олексій Хмельницький каже, що у разі ухвалення рішення щодо змови між компаніями «Спецбуд-плюс» та «Північно-український будівельний альянс» з орбіти Микитася під час тендеру на реконструкцію Шулявської розв’язки, фірми будуть оштрафовані до 10 відсотків від свого доходу за минулий рік.

«Також на три роки їм забороняється брати участь у закупівлях. Однак відмінити цей тендер щодо Шулявської розв’язки Антимонопольний комітет не може», – додає Хмельницький.

Раніше програма «Схеми» повідомляла, що до фінального аукціону на ремонт Шулявського мосту допустили дві фірми, які мають фінансові зв’язки з одним народним депутатом – Максимом Микитасем, а під час аукціону фірма із меншою ставкою через невідомі причини віддала свій перший крок. Це може свідчити про те, що компанії пов’язані між собою, а тендер був формальним, йдеться в розслідуванні.

Максим Микитась у минулому відомий столичний забудовник, який, як фіксували «Схеми», літав разом із мером Києва Віталієм Кличком на одному чартерному літаку. Також Віталій Кличко публічно виступав на захист скандального будівництва фірми Микитася «Укрбуд» – «Сонячної Рів’єри».

Сам Кличко у коментарі «Схемам» заперечив зв’язки із Микитасем: «У мене товаришів немає (в тому), що стосується роботи київської мерії».

На дані про те, що тендер відбувся із порушеннями, міський голова відповів так: «Якщо у вас є така інформація, звертайтеся до правоохоронних органів, це їхнє питання контролювати, щоб ні в якому разі не було корупційної складової. Я не можу слідкувати за кожним тендером, який проходить».

У лютому 2017 року обвалилася частина бетонної огорожі на Шулявському шляхопроводі. Як повідомили в «Київавтодорі», причинами обвалу мосту є пожежі, які сталися раніше біля шляхопроводу чи під ним, а також корозія бетону. Як заявив тоді міський голова, аварійним міст визнаний не був, однак були зафіксовані порушення правил експлуатації.

«Репортери без кордонів» відреагували на «інтерв’ю» російського телеканалу з Асєєвим

«Репортери без кордонів» засуджують рішення російського державного телеканалу «Россия 24» показати «інтерв’ю» із затриманим підтримуваними Росією бойовиками українським журналістом, автором Радіо Свобода Станіславом Асєєвим, який нібито зізнався у шпигунстві.

«Репортери без кордонів» стурбовані можливим тиском на Асєєва й повторюють свій заклик негайно його звільнити.

В організації зазначили, що «інтерв’ю» посилило занепокоєння його фізичним і психологічним станом.

«Репортер» російського телеканалу перемішував «інтерв’ю» з критикою Асєєва й української влади, однак не надав інформації про умови, у яких його утримують, стан здоров’я чи будь-які фактичні свідчення, які підтверджують звинувачення в шпигунстві», – заявили в «Репортерах без кордонів».

Голова офісу організації в Східній Європі та Центральній Азії Йоганн Бір зазначив, що трансляція «зізнання» журналіста, якого утримують понад рік, є серйозним порушенням журналістської етики та міжнародного гуманітарного права.

17 серпня телеканал «Россия 24» показав програму, в якій полонений журналіст Станіслав Асєєв нібито підтверджує, що працював на українську розвідку. Бойовики вперше показали Асєєва від моменту затримання.

Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа вважає дуже сумнівним «зізнання» Асєєва в шпигунстві і вимагає його звільнення.

Журналіст перебуває в ув’язненні, за різними даними, з травня або червня 2017 року. Спершу він просто зник, два тижні про нього нічого не було відомо. Пізніше підконтрольне Росії угруповання «ДНР» визнало його затримання й звинуватило у шпигунстві на користь України. Він не потрапив на останній великий обмін у грудні 2017 року.

Голова однієї з Хмельницьких РДА вимагав понад 30 тисяч доларів хабара – ГПУ

Голова однієї з Хмельницьких РДА вимагав 32 900 доларів хабара, інформує прес-служба Генеральної прокуратури України.

«Посадовець вимагав від представника одного з фермерських господарств грошові кошти в розмірі 32 900 доларів США за винесення розпорядження про затвердження технічної документації земельних ділянок загальною площею 94 гектари для ведення сільського господарства терміном на 10 років», – заявили в ГПУ.

Згідно з повідомленням, посадовця затримали 21 серпня під час одержання чергової частини хабара в сумі 15 700 доларів.

У ГПУ не уточнили імені затриманого.

За даними Міністерства юстиції, у 2017 українські суди оголосили близько 1700 вироків за корупційні злочини.

У звіті міжнародної антикорупційної організації Transparency International за 2017 рік Україна посідає 130-134 місце разом із Гамбією, Іраном, М’янмою та Сьєрра-Леоне. Держава набрала 30 балів зі 100, що на один пункт більше у порівнянні з попереднім роком.

Українські медійники й правозахисники відреагували на інтерв’ю «России 24» з Асєєвим

«Ми маємо підстави припускати, що задля випуску «зізнання» журналіста Асєєва до нього було застосовано заходи фізичного або психологічного впливу»

Європейська федерація журналістів закликала бойовиків звільнити Асєєва

Європейська федерація журналістів знову закликала підтримуваних Росією бойовиків угрупованні «ДНР» звільнити журналіста, автора Радіо Свобода Станіслава Асєєва.

В організації зазначили, що інтерв’ю Асєєва російському телеканалу «Россия 24» викликає занепокоєння, оскільки журналіста могли змусити зізнатися в шпигунстві.

Читайте також: Це наслідок знущань і побоювання за своїх рідних – Козловський про появу Асєєва на «России 24»

17 серпня телеканал «Россия 24» показав програму, в якій полонений журналіст Станіслав Асєєв нібито підтверджує, що працював на українську розвідку. Бойовики вперше показали Асєєва з моменту затримання.

Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа вважає дуже сумнівним «зізнання» Асєєва в шпигунстві і вимагає його звільнення.

Журналіст перебуває в ув’язненні, за різними даними, з травня або червня 2017 року. Спершу він просто зник, два тижні про нього нічого не було відомо. Пізніше підконтрольне Росії угруповання «ДНР» визнало його затримання та звинуватило у шпигунстві на користь України. Він не потрапив на останній великий обмін у грудні 2017 року.

На початку липня 2018 року Асєєв, за інформацією, яку отримав його колишній однокурсник, народний депутат Єгор Фірсов, оголосив голодування.

Правозахисники висловлювали занепокоєння з приводу його місцезнаходження, і що під час його ув’язнення він піддавався погрозам і, можливо, катуванням. Міжнародним правозахисникам було відмовлено у доступі до нього.

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» повторила вимогу про звільнення утримуваного бойовиками в Донецьку Асєєва, а також висловила стурбованість намірами бойовиків звинуватити його в шпигунстві.

Звільнити Станіслава Асєєва вимагала також група Конгресу США з питань свободи преси.

Геращенко заявила, що Україна згадає в Мінську про «зізнання» Асєєва в «шпигунстві»

«Звичайно, у Мінську ми звернемо увагу росіян на дії їх підопічних з ОРДЛО, які катують журналіста»

Донеччина: поліція затримала чиновника за підозрою у вимаганні хабара у мільйон гривень

Нацполіція затримала керівника Держпраці Донеччини за підозрою у вимаганні хабаря у розмірі мільйона гривень. Про це повідомляється на сайті відомства.

«Затриманий вимагав хабара за вирішення питання по зменшенню суми нарахованого підпорядкованими йому працівниками за результатами перевірки штрафу та не проведення у подальшому перевірок вказаного суб’єкта господарювання», – пояснюють у Нацполіції.

За інформацією правоохоронців, затримали чиновника після того, як йому передали половину суми, яку той вимагав у директора місцевого підприємства. Наразі поліція вирішує питання про повідомлення йому про підозру за статтею «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою» та обрання йому запобіжного заходу. Санкція статті передбачає позбавлення волі від 3 до 5 років із конфіскацією майна та забороною до трьох років обіймати певні посади.

ДБР відібрало 180 людей для роботи у центральному апараті

Державне бюро розслідувань обрало 180 осіб серед більш ніж 1,5 тисяч кандидатів для роботи у центральному апараті: 126 слідчих та 54 державних службовців.

«До першого управління — з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції — оголошено конкурс на 57 посад, обрано – 48 осіб. До другого – з розслідування злочинів, вчинених працівниками правоохоронних органів та у сфері правосуддя: оголошено – конкурс на 57 посад, обрано – 47 осіб. До третього – управління з розслідування військових злочинів за результатами конкурсу – заповнено 31 з 38 вакансій», – зазначають у ДБР.

Водночас, як мовиться на сайті установи, ще 39 посад залишаються вакантними, для них планується оголосити повторний конкурс. 

Загалом, за даними ДБР, у центральному та семи територіальних управліннях відомства передбачено 383 посади слідчих: 152 посади в центральному апараті та 231 посада – у територіальних органах. Згідно зі встановленими законом квотами, 48,6% слідчих ДБР обираються з тих, хто працює на посадах слідчих правоохоронних органах, 51,4% – з тих, хто не працює на посаді слідчого.

18 липня зовнішня комісія оголосила переможців конкурсу на 27 керівних посад у ДБР.

Читайте також: Переможці конкурсу на керівні посади в ДБР: скільки з них доброчесних

Державне бюро розслідувань – новий правоохоронний орган, створений для розслідування злочинів (у тому числі корупційних, не підслідних НАБУ) високопосадовців, суддів, співробітників Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, екс-президентів та членів уряду.

Луценко: слідчого ГПУ затримали при спробі отримати хабар у 50 тисяч доларів

Генеральна інспекція Генпрокуратури України затримала старшого слідчого ГПУ за підозрою в отриманні хабара, повідомив 9 серпня ввечері генпрокурор Юрій Луценко.

За його словами, слідчого підозрюють у вимаганні 50 тисяч доларів.

Напередодні Луценко також повідомляв про затримання колишнього першого заступника голови правління «Укргазвидобування», засновника видання Insider Олексія Тамразова. За словами генпрокурора, його підозрюють у намаганні дати 200 тисяч доларів хабара прокурору Генеральної прокуратури України.

Підробка документів на 600-мільйонному тендері на ремонт Шулявського мосту: поліція не побачила криміналу

Поліція «не бачить ознак кримінального правопорушення» у тому, що компанія, яку допустили до фіналу тендеру на реконструкцію Шулявської розв’язки в Києві, подала підроблені документи. Про це йдеться у поширеній 3 серпня відповіді Печерського управління поліції Києва громадській організації «Центр протидії корупції».

«На підставі зібраних матеріалів перевірку по вашому зверненюі припинено в зв’язку з відсутністю будь-яких ознак кримінального правопорушення», – мовиться у документі.

​Згідно із даними з Єдиного реєстру досудових розслідувань, раніше через підроблені документи фірми «Спецбуд-Плюс» порушили справу за частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).

Програма «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший) повідомляла про те, що тендер на ремонт Шулявського мосту провели із порушеннями, під фірму з орбіти народного депутата Максима Микитася, близького до мера Києва Віталія Кличка. Перемогла на конкурсі компанія «Північно-український будівельний альянс». Її офіційний власник – Андрій Якусевич. До публікації розслідування «Схем» він був вказаний на сайті Верховної Ради як помічник депутата Микитася на громадських засадах.

Як йдеться у розслідуванні «Навели мости», до фіналу тендеру на 600 мільйонів гривень увійшла компанія із фіктивними документами – «Спецбуд-Плюс». Компанія надала відгук-рекомендацію як підтвердження успішного виконання подібного ремонту – розв’язки поблизу мосту Патона в Києві.

Однак у документі не вказана дата складання відгуку та стоїть підпис директора, який звільнився ще чотири роки тому. У «шапці» також неправильно написали слово «Україна». Державний будівельний комбінат Верховної Ради офіційно підтвердив «Схемам», що не надавав такого відгуку. А про те, що компанія «Спецбуд-Плюс» виконувала якісь роботи на Набережному шосе на комбінаті відповіли, що вперше чують.

Директор «Спецбуд-Плюс» Олександр Єфімчук не відповів по суті на запитання «Схем» про підроблений документ і досвід у роботі над проектами, аналогічними реконструкції Шулявського мосту.

Також «Схеми» з’яcували, що дві інші компанії, які подавали заявки, – «Альтіс-Спецбуд» та «Мотострой» – не були допущені до аукціону через низку невідповідностей в документах. Водночас, тендерний комітет допустив до фіналу фірму із підробленими документами. Обидві ж фірми, які увійшли до фіналу – «Спецбуд-Плюс» та «Північно-український будівельний альянс», виявились 

Порошенко нагородив почесним званням псевдонауковця з вигаданими регаліями – «Схеми»

Президент України Петро Порошенко своїм указом до Дня Конституції нагородив званням «Заслужений працівник культури України» Андрія Авдєєнка, який називає себе «адміралом», «академіком» та «істориком», хоча більшість його регалій є вигаданими. Про це повідомляє програма «Схеми», спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший.

Відповідний указ був опублікований на сайті Адміністрації президента 27 червня 2018 року. У документі йдеться про Андрія Авдєєнка як члена благодійної організації «Благодійний фонд «Лебедія». Такою відзнакою заохочують «за високі трудові досягнення та професійну майстерність».

Журналісти дослідили, що нагороджений Андрій Авдєєнко – мешканець Запоріжжя, відомий своїм псевдонауковими теоріями. Декан історичного факультету Запорізького національного університету Володимир Мільчев коротко розповідає про зміст книжок Авдєєнка: «Вигадані, ніколи неіснуючі запорозькі січі, причому одна із них локалізується, на його думку, в рідному селі».

«Для того, щоб підтвердити науковість своїх творів, Авдєєнко іноді вдається до фотошопу», – йдеться в матеріалі. Так, в одній зі своїх книжок він опублікував фотографію, на якій він стоїть нібито на тлі археологічних розкопок поблизу Запоріжжя в компанії тодішніх секретаря Запорізької міськради Романа Тарана та депутата Михайла Левченка. 

Згодом виявилося, що фотографія несправжня. Про це свідчить видалений оригінальний знімок з сайту Запорізької обласної державної адміністрації, де Авдєєнко зображений в компанії тих самих чиновників і вже не на фоні розкопок.

Наукового ступеня Авдєєнко не має, а звання «академіка» йому присвоїла громадська організація «Українська академія наук».

«У принципі зареєструвати таку організацію і давати такі звання чи титули може будь-хто», – пояснює запорізький журналіст та історик Едуард Андрющенко.

Звання «адмірала», про яке розповідає публічно Авдєєнко, також є фейковим. У прес-службі Військово-морських сил України повідомили, що такого звання, як «почесний адмірал», у них немає взагалі.

На цьому прикладі, коли указом президента звання отримала людина із сумнівним статусом, «Схеми» проаналізували весь механізм присвоєння звань та державних нагород і виявили у ньому низку недосконалостей.

Згідно із законом «Про державні нагороди України», кандидатуру має висувати трудовий колектив організації. Потім цей висновок направляється до центрального органу виконавчої влади, а звідти – президенту.

У цьому випадку звання «Заслуженого працівника культури України» Авдєєнко отримав з подачі благодійного фонду «Лебедія». Протокол про висунення Авдєєнка на нагороду підписала голова фонду Любов Мороко і надіслала до департаменту культури Запорізької ОДА, який очолює її чоловік – Владислав Мороко. Він направив документи на нагородження главі Запорізької обладміністрації Костянтину Брилю, за підписом якого документи на відзначення Авдєєнка були відправлені президенту.

Кандидатури на державні відзнаки розглядає Комісія державних нагород та геральдики. Її члени розповідають, що проект указу на державні нагороди до Дня Конституції не розглядався.

«Я ніколи не розумію сенс цих проектів, але я їх іноді читаю, проект указу про нагородження когось там, і там 150 прізвищ, тобто, я повинен якось на них відреагувати, якщо я нікого з них не знаю?», – розповідає член комісії Юрій Бірюков.

Його колега по комісії Андрій Гречило додає: «Проект указу до дня Конституції був надісланий 27-го. Грубо кажучи, після обіду. Зрозуміло, що це вже передвихідний день і я, скажімо, цю пошту переглянув аж після Дня Конституції, тобто сенсу писати якісь пропозиції вже не було». 

Журналісти надіслали запит до Адміністрації президента з проханням роз’яснити, хто відповідальний за відбір кандидатур на нагородження державними відзнаками і як вони можуть пояснити, що серед відзначених почесним званням опинився псевдонауковець. У відомстві лише відповіли, що вся відповідальність за додержання вимог при відборі кандидатів лежить на керівництві Запорізької облдержадміністрації. 

Позбавляти нагород постфактум законавство не дозволяє. На його зміні наполягають як українські, так і європейські фахівці. Проект закону вже лежить у Верховній Раді. «Слово – за президентом та парламентом», – підкреслюють журналісти «Схем».

«Схеми» знайшли у США елітне майно родини заступника голови КДКП Шемчука на суму півмільйона доларів

Журналісти програми «Схеми» розповіли, як родина заступника голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Віктора Шемчука здобула елітне майно в США загальною вартістю близько 550 тисяч доларів.

Згідно з розслідуванням «Американська мрія» прокурорського наглядача», у 2010 році племінниця Віктора Шемчука – на той час 21-річна студентка Аліна Люба оформила на себе право власності на пентхаус в американському місті Авентура (штат Флорида) у комплексі Mystic Pointe. Квартира на останньому поверсі комплексу загальною площею 128 квадратних метрів і панорамним видом на океан була придбана за 325 тисяч доларів.

Згідно з інформацією журналістів, отриманою від джерел у Міністерстві юстиції, майже одразу після придбання цього пентхаусу Аліна Люба видала доручення на розпорядження всім своїм майном самому Віктору Шемчуку. І не лише в Україні, але й за кордоном. Ця довіреність діє й досі.

Відповідно до історичних даних офіційного американського реєстру, за півроку, у березні 2011-го, Віктор Шемчук сам придбав нерухомість у тому ж місті Авентура (штат Флорида) – на відстані кілометра від житла, оформленого на його племінницю. Це квартира площею 120 квадратних метрів у комплексі Alaqua Condominium на березі Атлантичного океану.

Сума угоди при купівлі становила 219 тисяч доларів. «Проте за два роки квартира вибула з його власності за дивних обставин – сума угоди становила лише 2 тисячі доларів, що більше схоже на подарунок. Нова власниця – американка, на зв’язок із журналістами так і не вийшла», – йдеться в розслідуванні «Схем».

Журналісти порівняли підписи на офіційних американських документах при купівлі-продажі квартири з підписом, який використовує Шемчук на офіційних українських документах.

Місто Авентура, в якому у 2010-2011 роках родина Шемчуків придбала нерухомості на півмільйона, розташоване в 30 кілометрах від Маямі, у прибережній смузі.

Аліна Люба залишаєтся власницею пентхаусу в Mystic Pointe і донині.

«Схеми» зіставили факти біографії Віктора Шемчука та його племінниці. Нині юристка Аліна Люба раніше стажувалася у Сімферопольській прокуратурі, де працював Шемчук, а також – у комітеті Верховної Ради, до якого Шемчук входив як народний депутат. Крім того, Аліна Люба була однією з засновниць Федерації водно-моторного спорту, яку очолює її дядько Віктор Шемчук.

У телефонній розмові племінниця члена КДКП відмовилась відповідати на запитання про походження коштів на придбання майна, оформленого на неї.

Журналісти ставили запитання й самому Шемчуку у кулуарах під час засідання КДКП, але він також відповіді уникнув, звинувативши журналістів у провокації. Згодом на телефонні дзвінки та письмові запитання не відповів.

Юристи пояснюють, що така схема придбання нерухомості – коли майно записується на родичів, яких не потрібно вказувати у декларації, – доволі поширена серед українських посадовців.

Віктор Шемчук з 1994 року працює у державних органах. Починав зі стажиста та помічника прокурора в прокуратурі Тернополя і дійшов до посади виконувача обов’язків Генерального прокурора України за президентства Віктора Ющенка. Також був народним депутатом, входив до фракції «Блоку НУ-НС», а за часів Віктора Януковича майже півроку очолював Львівську область. Нині, за Петра Порошенка, він – заступник голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Ця комісія оцінює фаховість тих, хто хоче працювати в прокуратурі, а в разі порушень в роботі визначає дисциплінарну відповідальність, переводить та звільняє прокурорів з посади.

Відповідно до даних «Схем» з органів ДФС, із 2013-го до 2017 року офіційні доходи Віктора Шемчука загалом становили менше 2 мільйонів гривень. Його дружина Наталія за цей час доходів майже не отримувала, а фірма, в якій вона фігурує в засновниках, теж прибутків не показувала.