Камеру з кабінету Чеботаря знищили до початку розгляду у суді справи «рюкзаків Авакова» – «Схеми»

Прихована камера, яка зафіксувала переговори в кабінеті екс-заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря щодо закупівлі рюкзаків для Нацгвардії,була знищена як речовий доказ на виконання ухвали суду в рамках іншого кримінального провадження. У НАБУ планували використати цей пристрій як ймовірний речовий доказ у справі «рюкзаків Авакова». Про це йдеться у розслідуванні «Рюкзаки Авакова»: знищений доказ» програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»). 

Відповідна ухвала про знищення речових доказів, серед яких був записувальний пристрій, як виявили журналісти, була винесена Бориспільським міськрайонним судом у липні 2017 року – через два місяці після оголошення вироку директору держпідприємства «Спецсервіс» Василю Петрівському, підозрюваному в розкраданні піску з балансу МВС шляхом приховування його нестачі та штучного створення законних підстав для його вивезення.

Розмови Петрівського про це з колишнім заступником міністра внутрішніх справ Сергієм Чеботарем, який до травня 2015 року відповідав у міністерстві за державні закупівлі, була зафіксована на приховану камеру, встановлену співробітниками СБУ на прохання військової прокуратури в рамках кримінального провадження про корупцію в МВС.

У судовій ухвалі йдеться, що серед іншого має бути знищений «прилад, який надійшов разом із супровідним листом Головного слідчого управління СБУ та який відноситься до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації», тобто ця сама камера.

Як з’ясували «Схеми», у листопаді 2017-го детективи НАБУ звернулися до суду з листом, у якому зазначили, що камера з кабінету Чеботаря може бути речовим доказом в іншій справі – щодо закупівлі рюкзаків для Нацгвардії, де також фігурує екс-заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар та син Авакова Олександр. У свою чергу суддя звернувся до Нацполіції з проханням цей доказ не знищувати. Адже саме ця камера як речовий доказ, за словами правоохоронців, дозволяє підтвердити чи виключити факт можливого монтажу записів у кабінеті Чеботаря. 

На цей пристрій були записані розмови не тільки про розкрадання піску, а й у тому числі, про закупівлю наплічників в обхід законної тендерної процедури. Зокрема, на відео зафіксовано, як це обговорює чоловік, схожий на Олександра Авакова з чоловіком, схожим на екс-заступника міністра Сергія Чеботаря. 

Утім, за даними джерел «Схем», спеціальна комісія оперативно знищила докази влітку 2017 року – ще до звернення детективів до суду.

За інформацією «Схем», ініціатором подання клопотання про знищення усіх речових доказів у справі Петрівського, ймовірно, був адвокат, який раніше його захищав, а тепер представляє інтереси Сергія Чеботаря – Ігор Юдін. Говорити з журналістами він відмовився, зазначивши, що «не коментує справи своїх клієнтів».

Голова Бориспільського міськрайонного суду Сергій Вознюк, який розглядав справу Петрівського і ухвалив в її рамках рішення про знищення всіх речових доказів, зокрема, відеопристрою, пояснив у коментарі «Схемам»: «Перелік доказів, який був зазначений, у судовому засіданні безпосередньо представляв представник генеральної прокуратури, який зазначив, що ці докази, згідно з переліком, підлягають знищенню, оскільки не використовуються в інших провадженнях».

Суддя запевнив, що на момент ухвалення рішення не знав, що це саме та відеокамера, на яку також були записані розмови про «рюкзаки Авакова», дізнався пізніше. Окрім того, стверджує він, прокурор переконував, що ці речові докази використовуються лише в рамках провадження щодо Петрівського.

Про те, що ніякого пристрою у справі Авакова-молодшого «з моменту внесення відомостей в ЄРДР і до моменту оголошення стороні захисту про закінчення розслідування» не було, стверджує і його адвокат Андрій Федур та наполягає, що «і знищення не може бути».

Водночас у НАБУ запевняють, що мають достатньо інших доказів у цій справі.

«Ці записи не є єдиним доказом по справі. На мою думку, доказів достатньо для того, щоб справу передати до суду і слухати по суті», – зазначив у коментарі директор НАБУ Артем Ситник.

На початку 2016 року журналісти програми «Схеми» знайшли відеозаписи, схожі на зйомки прихованою камерою в кабінеті на той час заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря. Публікація розслідування викликала резонанс: уже через місяць «справу рюкзаків Авакова» у військової прокуратури за підслідністю витребувало Національне антикорупційне бюро. 

5 квітня НАБУ повідомило про завершення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні. Сам Олександр Аваков назвав цю справу політичною. Так само й міністерство внутрішніх справ України, до якого Олександр Аваков формально не має стосунку, назвало «політичними, а не юридично обґрунтованими» дії НАБУ, а міністр Арсен Аваков заявив, що його син непричетний до розтрати бюджетних коштів. 

17 квітня Солом’янський районний суд Києва скасував арешт майна Олександра Авакова.

 

 

За 3 місяці в Україні зафіксували 21 випадок фізичної агресії до журналістів – НСЖУ

За перші три місяці 2018 року в Україні зафіксували 21 випадок фізичної агресії до журналістів під час виконання професійних обов’язків. Такі дані озвучила Національна спілка журналістів України за результатами моніторингу рівня фізичної безпеки працівників ЗМІ.

Національна спілка журналістів України заявляє, що враховувала лише факти фізичної агресії стосовно журналістів.

Представниця експертної групи моніторингу Тетяна Попова стверджує, що надалі для моніторингу будуть враховувати також майнові випадки: підпал і блокування офісів ЗМІ, підпал автомобілів.

Найбільше зазнають фізичної агресії журналісти з Київської, Одеської, Волинської та Полтавської областей. У Київській області, Києві зокрема, зафіксували вісім випадків, у Волинській, Одеській та Полтавській – по два.

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко наполягає на створенні спеціальних парламентських слухань для розгляду питань фізичної безпеки журналістів. На його думку, це необхідний публічний майданчик в Україні.

«Ці слухання мають передбачати публічний звіт керівників силових відомств, які відповідають за хід розслідувань щодо журналістів. Це максимальна концентрація уваги. Мають прийти не 47- мі працівники силових відомств, а мають прийти керівники: Національної поліції, Генеральний прокурор. Вони повинні розповісти, як свої широкі повноваження спрямовують на те, щоб захистити журналістів», – коментує Сергій Томіленко.

За інформацією Національної спілки журналістів, кількість випадків фізичної агресії щодо журналістів, порівняно з аналогічним періодом минулого року, зросла. За січень-березень 2017 року таких випадків було зафіксовано на три позиції менше:18.

 

НАБУ завершило слідство щодо зловживань у «Адміністрації морських портів України» – заява

Національне антикорупційне бюро повідомило про завершення досудового слідства щодо сімох підозрюваних у заволодінні понад 247 мільйонів гривень державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

За даними НАБУ, розслідування під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури тривало від грудня 2015-го, серед підозрюваних – колишній голова підприємства та його перший заступник, екс-начальник відділу закупівель та чинний заступник начальника Одеської філії.

«За даними слідства, посадові особи ДП «АМПУ» у змові з приватними особами у 2015–2016 роках реалізували схему з розкрадання коштів під час державних закупівель послуг із днопоглиблення підхідних каналів і акваторій Бердянського та Маріупольського морських портів. Йдеться про вчинення антиконкурентних дій з метою забезпечення перемоги заздалегідь визначеного учасника конкурсних торгів, а також подальшого завищення вартості виконаних ним робіт. Внаслідок цього, на переконання детективів Бюро, державі (в особі ДП «АМПУ») завдано збитків на суму 247 млн. грн. Ця сума підтверджена висновком судово-економічної експертизи та іншими матеріалами кримінального провадження», – йдеться у повідомленні на сайті НАБУ.

Як повідомляє бюро, підозрюваних було затримано 29 січня цього року, а зараз цим особам та їхнім захисникам відкрито доступ до матеріалів кримінального провадження для ознайомлення. Після ознайомлення справу передадуть до суду.

«Адміністрація морських портів України» – підприємство, яке займається утриманням і забезпеченням ефективного використання державного майна, переданого йому в господарське ведення, в тому числі модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва гідротехнічних споруд, інших об’єктів портової інфраструктури.

Суд відкрив провадження щодо надання роликам про ГПУ статусу соціальної реклами

Окружний адміністративний суд Києва відкрив адмінпровадження щодо надання статусу соціальної реклами роликам про Генеральну прокуратуру, повідомляє Центр протидії корупції на своєму сайті. За даними організації, підготовче засідання у цій справі призначили на 1 червня.

За словами представників Центру протидії корупції,надання рекламі статусу «соціальної» дозволило ставити її в ефіри телеканалів та радіостанцій безкоштовно. Водночас, як вважають у ЦПК, згадані ролики мають більше ознак саме політичної реклами.

«Реклама містить відеофрагменти з зображенням Генерального прокурора Юрія Віталійовича Луценка, прізвища та імені Генерального прокурора Юрія Віталійовича Луценка, державну символіку (державний прапор України), символіку прокуратури, що заборонено», – йдеться у тексті позову, оприлюдненого активістами.

ЦПК виступає позивачем, відповідачем – Нацрада, третіми особами є Генеральний прокурор України Юрій Луценко та «Українська антикорупційна асоціація».

У Нацраді з питань телебачення та радіомовлення та прес-службі Генпрокуратури ситуацію наразі не коментували.

18 квітня Окружний адміністративний суд повідомив про отримання цього позову і про те, що вирішує питання про відкриття провадження у цій адміністративній справі.

На початку лютого деякі телеканали почали транслювати рекламні ролики про досягнення Генеральної прокуратури України, які завершувалися слоганом: «Виконуємо закон, встановлюємо справедливість – Юрій Луценко».

Тоді речниця генпрокурора України Лариса Сарган заявила, що Генеральна прокуратура України не має стосунку до виготовлення, замовлення та розповсюдження цих рекламних роликів.

 

Члени ПАРЄ порушили етичні норми в питаннях щодо Азербайджану – розслідування

Кілька членів Парламентської асамблеї Ради Європи порушили етичні норми та здійснювали діяльність «корупційного характеру» під час розгляду питань, пов’язаних із Азербайджаном. Про це за підсумками 10-місячного розслідування стверджують автори опублікованої 22 квітня доповіді. В аналізі на 229 сторінках ідеться, що Азербайджан застосував свій вплив, щоб звести до мінімуму критику виборів та порушень прав людини в цій країні.

Раніше критики порушили питання слабкої реакції ПАРЄ на ймовірні порушення в Азербайджані.

Розслідування проводили судді у відставці з Англії, Франції та Швеції. Фахівці заявили, що є також значні підстави вважати, що колишній італійський та два колишні азербайджанські депутати ПАРЄ причетні до «діяльності корупційного характеру». Вони додали, що п’ять колишніх членів асамблеї порушили кодекс поведінки, здійснивши лобістську діяльність від імені Азербайджану після закінчення терміну їхніх повноважень.

10 інших членів порушили свій кодекс поведінки під час роботи в комітетах, які займаються Азербайджаном, або беруть участь у місіях для спостереження за виборами в країні, вказано в розслідуванні.

Рада Європи, створена в 1949 році, має на меті сприяння захисту прав людини та верховенства права. Парламентська асамблея (ПАРЄ) складається з делегатів національних парламентів 47 держав-членів.

Голова азербайджанської делегації в ПАРЄ Самед Сеїдов заперечив звинувачення та засудив «кампанію ненависті проти Азербайджану», спрямовану на створення «розколу» між Баку та Радою Європи.

23 квітня у французькому місті Страсбург ПАРЄ розпочинає свою весняну сесію та планує, серед іншого, розглянути цей звіт.

Віце-президент ПАРЄ Володимир Ар’єв повідомив, що бюро Парламентської асамблеї Ради Європи відмовило задовольнити запит кількох делегацій про термінові дебати. Ідеться, зокрема, про обговорення отруєння Сергія та Юлії Скрипалів у Великій Британії, а також незаконних російських виборів в окупованому Криму.

«Це все на фоні корупційного скандалу в ПАРЄ з фактами хабарництва і неприхованого лобізму, оприлюдненими вчора. Вочевидь, навіть це не завадило деяким колегам відмовитися від дивно сталої проросійської позиції і повернутися до принципів, які покладені в основу Ради Європи», – заявив Ар’єв у Facebook.

Депутата Баленка можуть позбавити статусу почесного консула Перу після запиту «Схем» про протиправне сумісництво

Український бізнесмен, власник мережі супермаркетів «Фуршет» та депутат Київради Ігор Баленко порушує «Положення про почесних (нештатних) консульських посадових осіб» Міністерства закордонних справ. Про це йдеться в розслідуванні «Почесний щит» програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»).

«Ігор Баленко є почесним консулом Республіки Перу та водночас депутатом Київради. А це прямо суперечить вимогам до почесних консулів: «почесною консульською посадовою особою може бути громадянин України, який не є обраним до органів місцевого  самоврядування», – йдеться в матеріалі.

У відповіді на запит журналістів у МЗС підтвердили, що ситуацію справді необхідно врегулювати або припинити повноваження Ігоря Баленка як почесного консула. У відпомстві пообіцяли звернутися з цього приводу до посольства Перу.

«У зв’язку з отриманням інформації щодо обрання Баленка до органу місцевого самоврядування МЗС звернеться до посольства Республіки Перу в Республіці Польща з проханням врегулювати ситуацію відповідно до законодавства України або припинити повноваження Баленка як почесного консула», – йдеться у відповіді на запит.

Сам бізнесмен заявив журналістам, що не бачить у своїх діях ніяких порушень та вважає, що вимоги Положення його не стосуються, оскільки він став консулом ще до того, як вони з’явилися: «Коли я вступав на посаду, не було цього положення. Я тоді міг бути і депутатом, і бути почесним консулом. Якби я його отримував зараз, тоді б мені міністерство могло відмовити у наданні статусу почесного консула».

Почесне консульство Республіки Перу розташоване в одній будівлі із низкою компаній, які контролює Ігор Баленко. Відповідно до «Віденської конвенції про консульські зносини від 1963 року» та українського Положення, розробленого МЗС, консульська установа має такі привілеї: звільнення від податків приміщення консульства, заборона обшукувати консульський архів, можливість користуватися автівкою з дипломатичними номерами тощо.

У розслідуванні «Почесний щит» «Схеми» розповіли, що українські бізнесмени, політики і державні діячі можуть використовувати привілеї та переваги, які надає статус почесного консула іноземної країни, щоб забезпечити собі дипломатичну недоторканість та захиститися від обшуків.

​Низка можновладців може використовувати статус почесних консулів задля недоторканності та захисту від обшуків – «Схеми»

Українські бізнесмени, політики і державні діячі можуть використовувати привілеї та переваги, які надає статус почесного консула іноземної країни, щоб забезпечити собі дипломатичну недоторканність та захиститися від обшуків. Про це йдеться в матеріалі «Почесний щит» програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»).

Існує ціла низка привілеїв, які отримає така консульська установа відповідно до «Віденської конвенції про консульські зносини від 1963 року» та українського Положення, розробленого Міністерством закордонних справ України. Наприклад, недоторканність кореспонденції консульства, заборона для правоохоронців відкривати чи затримувати консульську валізу, звільнення від податків приміщення консульства, заборона обшукувати консульський архів, можливість користуватися автівкою з дипломатичними номерами.

Павло Гречківський, член Вищої ради правосуддя, має статус почесного консула Республіки Мальта у Києві, йдеться в матеріалі. При цьому наразі у Шевченківському райсуді Києва розглядають справу, яка стосується самого Павла Гречківського. Ідеться про вимагання 500 тисяч доларів за незаконний вплив на досудове розслідування. У прокуратурі розповіли журналістам, що не змогли провести усіх необхідних обшуків в офісі Гречківського саме через те, що на ньому висить табличка консульства.

«Була нагальна необхідність проведення обшуків у приміщеннях, але разом із тим, коли ми дійшли до тих приміщень і з’ясували, що це консульські приміщення, то не проводився там обшук, бо отримані там докази могли бути визнані судом недопустимими», – розповідає Дмитро Вакаров, прокурор департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури.

Сам член ВРП та почесний консул Мальти Павло Гречківський не захотів говорити з журналістами про це. «У прокуратурі як щось кажуть, то ставте ці питання прокуратурі. На жаль, прокуратура просто не знає закону», – зазначив він.

Так само відмовився і пояснити, чому не декларує користування автомобілем Ауді А8, який оформлений на почесне консульство Республіки Мальта у Києві:  «А чи не багато у вас на сьогоднішній день запитань?» – заявив Гречківський у коментарі журналісту програми «Схеми».

Почесне консульство Сейшельських Островів у Києві очолює Ігор Гладковський. Ця посада йому перейшла від батька – Олега Гладковського, нині – першого заступника секретаря Ради нацбезпеки й оборони України. Протягом тривалого часу офіс почесного консульства був у будівлі на столичній вулиці Електриків, 29а. За однією адресою з групою компаній «Укрпромінвест» Петра Порошенка, Ігоря Кононенка та самого Олега Гладковського.

Нині офіс консульства переїхав за іншою адресою, і знайти його складно. Але зателефонувавши за номером консульства, журналісти «Схем» потрапили у компанію «Хюндай Мотор Україна». Ця приватна фірма належить Ігорю та Олегу Гладковським.

Таким чином, почесне консульство Сейшел, яке Олег Гладковський зареєстрував у будівлі групи «Укрпромінвест», його син Ігор, який замінив батька на посаді, переніс у будівлю компанії, яку очолює сам, йдеться у розслідуванні.

Депутат Київради Ігор Баленко – почесний консул Республіки Перу. Адреса консульства збігається із адресами кількох юридичних осіб, які входять у групу компаній «Фуршет», які контролює Баленко.

Разом із тим, журналісти виявили, що Ігор Баленко порушує «Положення про почесних (нештатних) консульських посадових осіб» Міністерства закордонних справ.

Ігор Баленко є почесним консулом Республіки Перу та водночас депутатом Київради, а це прямо суперечить вимогам до почесних консулів: «почесною консульською посадовою особою може бути громадянин України, який не є обраним до органів місцевого самоврядування».

У відповідь на запит журналістів у МЗС повідомили, що у зв’язку з отриманням такої інформації звернуться до посольства Перу у Польщі «з проханням врегулювати ситуацію відповідно до законодавства України або припинити повноваження Баленка як почесного консула».

У свою чергу бізнесмен заявив журналістам, що не бачить у своїх діях ніяких порушень та вважає, що вимоги Положення його не стосуються, оскільки він став консулом ще до того, як вони з’явилися: «Коли я вступав на посаду, не було цього положення. Я тоді міг бути і депутатом, і бути почесним консулом. Якби я його отримував зараз, тоді б мені міністерство могло відмовити у наданні статусу почесного консула».

Геращенко: Київ наполягає на допуску МКЧХ до тюрем на Донбасі

Українська сторона на переговорах у Мінську наполягає на допуску представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до тюрем на окупованій території Донбасу. Про це заявила перший заступник голови Верховної Ради, представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко.

«Ми наполягаємо на негайному допуску до тюрем на окупованих територіях МКЧХ, й сьогодні я неодноразово піднімала це питання. МКЧХ має сприяв в пошуку зниклих, в пошуку інформації про незаконно утримуваних, в моніторингу ситуації в тюрмах», – написала вона на своїй сторінці в Facebook за підсумками засідання Контактної групи 18 квітня.

За її даними, за роки війни представників МКЧХ «жодного разу не допустили до українських в‘язнів в Росії і на окупованих територіях».

Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської анексії Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці сепаратистів. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати лише російські «добровольці». За даними ООН, за час конфлікту загинули понад 10 тисяч людей.

Народний депутат Валерій Давиденко придбав годинник за 286 тисяч гривень – #Точно

Народний депутат від фракції «Блок Петра Порошенка» Валерій Давиденко придбав швейцарський годинник Audemars Piguet за 286 тисяч гривень. Така інформація міститься в Єдиному державному реєстрі і декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, повідомляє #Точно, проект Радіо Свобода.

Марка Audemars Piguet вважається однією з люксових навіть серед швейцарських годинників. Історія цього бренду нараховує більш ніж 140 років – з 1875-го. 

У декларації за 2017 рік народний депутат вказав 4 квартири загальною площею 364,6 квадратних метра, житловий будинок площею 107,4 квадратних метра, декілька земельних ділянок загальною площею понад 54 гектари та офісні приміщення.

Серед транспортних засобів варто відмітити автомобіль Touota Land Cruiser 200 та Infiniti FX50, який задекларувала особа, що проживає з депутатом. Окрім цього, Давиденко володіє п’ятьма дорогоцінними годинниками марок Ulysse Nardin (2 екземпляри), Maurice Lacroix (2 екземпляри) та Rolex. 

Мати народного депутата є кінцевим бенефіціарієм 11 компаній, дві з яких зареєстровані за кордоном. 

У декларації депутат вказав, що зберігає у готівці 357 тисяч доларів США, його мати – 525 тисяч доларів.

НАЗК зацікавилося преміями міського голови Броварів на Київщині

Національне агентство з питань запобігання корупції направило до суду 14 протоколів про адміністративні правопорушення стосовно мера міста Бровари Київської області Ігоря Сапожка за виписування собі премій. Про це 17 квітня повідомляє прес-служба НАЗК.

Встановлено, що Сапожко виписував собі надбавки до зарплати і не повідомив НАЗК про те, що в цьому питанні існує конфлікт інтересів.

«За такі правопорушення, пов’язані з корупцією, передбачена частинами першою та другою статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Так, неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а вчинення дій чи прийняття рішень в умовах такого конфлікту інтересів – накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», – ідеться в повідомленні.

У НАЗК наголосили, що їхні звернення до суду є підставою для відкриття провадження у справі про адмінпорушення.

На ювілей до Коломойського до Женеви злетілися Хомутиннік, Фукс і Зеленський – «Схеми»

На святкування 55-го дня народження українського олігарха Ігоря Коломойського, який був 13 лютого цього року, до швейцарської Женеви прилітали українські бізнесмени, народні депутати та шоумени. Про це йдеться у розслідуванні журналістів програма «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший) «Коломойський в екзилі. Таємна зустріч на Женевському озері».

Знімальній групі «Схем» вдалося зафіксувати серед гостей, зокрема, народних депутатів від групи «Відродження» Віталія Хомутинніка та Євгена Гєллєра, донедавна російського, а нині українського підприємця Павла Фукса, бізнесменів братів Суркісів, шоумена та керівника студії «Квартал 95» Володимира Зеленського, яка співпрацює з телеканалом Коломойського «1+1», екс-заступника губернатора Дніпропетровської області Святослава Олійника.

Святкування відбувалося у ресторані Parc des eaux vives на березі Женевського озера. Журналісти «Схем» відшукали його завдяки фото гостей в Instagram.

Серед гостей останніми на святі залишились екс-заступник колишнього губернатора Дніпропетровської області Коломойського Святослав Олійник та народний депутат від групи «Відродження» Євген Гєллєр.

Пізніше «Схеми» звернулися до адміністрації ресторану з проханням порахувати, скільки коштуватиме відзначити свято в такому ж форматі, як 13 лютого, коли святкував Коломойський. 

Згідно із даними, які надіслала «Схемам» адміністрація ресторану, святкування було розраховане на 100 гостей. Вартість харчування гостей та обслуговування офіціантів склала 23 тисячі 175 швейцарських франків. Особа, на чиє ім’я замовляли свято, мала таке ж прізвище, що і сестра Коломойського.

Сам український олігарх у коментарі «Схемам» заявив, що не витратив на нього «ні копійки». 

«Я взагалі навіть не витратив жодної копійки. Ліміт не був перевищений, а друге: сплачував не я. А може друзі скинулись, я не знаю. Я не дам пану Порошенку, як основному замовнику чи бенефіціару цього Лондонського суду, такого шансу, щоб він порадів, що я виявив неповагу до суду», – сказав Коломойський.

20 грудня 2017 року прес-служба «Приватбанку» повідомила, що Високий суд Англії 19 грудня видав наказ про всесвітній арешт активів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, а також шести компаній, які, ймовірно, їм належать на суму понад 2,5 мільярда доларів. За повідомленням, суд ухвалив рішення за позовом «Приватбанку» проти своїх колишніх власників і керівників – Коломойського і Боголюбова. Суд також встановив ліміт і на особисті витрати – 20 тисяч фунтів стерлінгів на тиждень для кожного. 

Виходить, що святкування Дня народження без спиртних напоїв коштувало – якщо у перерахунку на британську валюту – 17 тисяч фунтів стерлінгів, що на 3 тисячі фунтів менше за тижневий ліміт Коломойського відповідно до рішення Високого суду Лондона. Однак, схоже, що розраховуватись могла сестра Коломойського, оскільки саме її прізвище зазначене в листі, який «Схеми» отримали від адміністрації ресторану. Тому ця сума, скоріш за все, могла бути не врахована в особисті витрати олігарха, йдеться у розслідуванні «Схем». Коломойський у коментарі «Схемам» підкреслив, що ліміт не був перевищений.

Раніше «Схеми» повідомляли, що олігархи Коломойський і Боголюбов таємно зустрілись у Женеві з екс-головою адміністрації президента Порошенка Ложкіним. Журналісти зафіксували, що вони зустрілись у ресторані готелю Four seasons. Після двох годин перемовин всі троє продовжили спілкування, прогулюючись уздовж Женевського озера, без охорони. 

Про що саме говорили один з найближчих соратників президента Борис Ложкін та олігархи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов того вечора – невідомо. Могло йтися про медіапідтримку – в обмін на збереження активів чи сприяння у вирішенні справ в українських судах. Ще у 2015-му році Коломойський зазначав, що президента Порошенка цікавить медійна підтримка і що саме це є предметом торгу з чинною владою, йдеться у розслідуванні. 

В Україні Ігор Коломойський не з’являвся понад вісім місяців.

Олігархи Коломойський і Боголюбов таємно зустрілись у Женеві з екс-головою АП Порошенка Ложкіним – «Схеми»

Екс-голова Адміністрації президента Борис Ложкін 26 березня таємно зустрівся з олігархами та колишніми співвласниками «Приватбанку» Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим у Женеві (Швейцарія). Про це йдеться в розслідуванні журналістів програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший») «Коломойський в екзилі. Таємна зустріч на Женевському озері».

​Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов та Борис Ложкін, як зафіксували журналісти, зустрілись у ресторані готелю Four seasons. Після двох годин перемов усі троє продовжили спілкування, прогулюючись уздовж Женевського озера.

​Про що саме говорили один з найближчих соратників президента Борис Ложкін, олігархи Ігор Коломойський та Генадій Боголюбов того вечора,  невідомо.

Мова могла йти про медіапідтримку – в обмін на збереження активів чи сприяння у вирішенні справ в українських судах. Ще в 2015-ому році Коломойський зазначав, що президента Петра Порошенка цікавить медійна підтримка і що саме це є предметом торгу з чинною владою, йдеться у розслідуванні.

Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов – колишні співвласники «Приватбанку», який у грудні 2016 року перейшов у державну власність. У Нацбанку почали звітувати про збитки в мільярди доларів та можливі зловживання з боку колишнього керівництва. Справи, пов’язані із «Приватбанком», розслідує НАБУ та ГПУ. У Лондоні триває судовий процес за позовом української держави в особі вже націоналізованого «Приватбанку» проти двох олігархів. В Україні Ігор Коломойський не з’являвся понад вісім місяців.

Борис Ложкін – давній товариш українського президента, спочатку був головою його адміністрації. Згодом Петро Порошенко призначив Ложкіна секретарем Національної інвестиційної ради та своїм радником.

Бориса Ложкіна у ЗМІ називали одним з головних комунікаторів президента з українськими олігархами.

«Я б не сказав, що моя спеціалізація – олігархи. Просто це одні з тих людей, з якими я спілкуюся по суті своєї роботи . Це справді так… Президенту вирішувати, хто в нього гарний комунікатор», – розповідав Ложкін в інтерв’ю у березні 2016 року.

Після зустрічі колишнього голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна одразу з двома олігархами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим «Схеми» надіслали запит президенту із запитанням, чи уповноважував він Бориса Ложкіна проводити перемови від його імені.

Особисто Борис Ложкін відповідати на запитання щодо зустрічі відмовився. Пізніше «Схеми» отримали письмову відповідь від його прес-секретаря.

«Борис Ложкін не веде та не може вести жодних переговорів від імені президента Петра Порошенка, оскільки вже майже два роки не займає посад в Адміністрації президента, а також не є його радником чи представником.

Після завершення роботи в Адміністрації президента Борис Ложкін повернувся до приватного бізнесу – це послідовна позиція пана Ложкіна, яку він озвучив у момент вступу на посаду голови АПУ та якої зрештою дотримався. Борис Ложкін не займається і не планує займатися політикою. Наразі всі зустрічі, які він проводить, є приватними і стосуються винятково самого пана Ложкіна, його бізнесу або особистого життя», – йдеться у письмовій відповіді прес-секретаря Бориса Ложкіна.

Ігор Коломойський у коментарі «Схемам» повідомив, що Борис Ложкін приїжджав саме до Геннадія Боголюбова.

«Вони давні друзі. Крім того, були партнерами. У них є що обговорювати і про що розмовляти. Я приєднався до них, коли вони пішли вечеряти. Звичайно, говорили про українські реалії, про політику говорили, про перспективи, про те, що Петро Олексійович ніколи не буде президентом більше. Розповідав, як тікають усі від Петра Олексійовича Порошенка, як уже думають, як від нього якнайшвидше заховатися, як  би не залишитися на цьому кораблі і не врізатися у цей айсберг», – сказав Коломойський.

Коломойський також додав у коментарі «Схемам», що це була зустріч «українців, що мешкають у Женеві, з людиною, яка приїхала з «Великої землі» (тобто Борисом Ложкіним).

«Так, (з людиною – ред.) з оточення президента Порошенка, але яка вже не є найближчим оточенням президента Порошенка. І, по-моєму, намагається дистанціюватися від цього оточення», –  сказав Коломойський.

Дистанціюватися від Петра Порошенка Борис Ложкін почав два місяці тому, коли президент вивів його зі складу інвестиційної ради.

У лютому цього року телеканал Al Jazeera стверджував, ніби Порошенко звільнив Ложкіна за кілька годин після того, як журналісти сконтактувалися з ними щодо розслідування про отримання ними десятків мільйонів доларів від угоди про продаж медіахолдингу UMH бізнесмену Сергієві Курченку в 2013 році.

За даними джерел програми «Схеми», Борис Ложкін продовжує й надалі виступати комунікатором президента Порошенка з олігархами, а дистанціюється від президента лише публічно, непублічно залишаючись впливовим представником президентської команди, йдеться в розслідуванні.

Ігор Коломойський не вперше виїжджає з України більше ніж на півроку.

У листопаді 2015-го він дав інтерв’ю в Женеві, в якому розповів, що поїхав з країни через імовірні загрози для себе. Тоді одразу після повернення в Україну він мав непублічну зустріч із президентом Порошенком. «Схеми» зафіксували, як, дотримуючись конспірації, Ігор Коломойський потрапив на територію Адміністрації президента.

Новинний додаток Радіо Свобода – серед претендентів на перемогу в Webby Awards 

Створений медіакорпорацією Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода додаток змагається за звання найкращого в категорії «Новини» міжнародної інтернет-премії Webby Awards. 

Серед інших претендентів на перемогу – Bloomberg, The Wall Street Journal iOS App, HuffPost App, а також Radio NZ app. 

Премія вручається з 1996 року, її переможцями уже були такі відомі бренди як BBC, Amazon, iTunes, Kickstarter, eBay, Yahoo!, iTunes, Google, CNN, Wikipedia, YouTube, Twitter. 

В минулому році в номінації найкраще музичне відео перемогли Coldplay з кліпом «Up&Up», в створенні якого взяли участь українські компанії GloriaFX з Дніпра і Radioaktive Film з Києва. 

Ви можете встановити новинний додаток Радіо Свобода за цим посиланням. А проголосувати за нього можна тут. Переможців назвуть 24 квітня, віддати свій голос можна до 19 квітня. 

В березні додаток Радіо Свобода показав наступні результати: всього у п’ятдесяти країнах світу було зареєстровано більш ніж 1,3 мільйона візитів, з них майже 35 тисяч – з України.

Радіо Свобода – це служба Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (РВЄ/РС), яка є незалежною медіакорпорацією, котру фінансує Конгрес США. РВЄ/РС керується законодавством США для надання точного, об’єктивного та професійного журналістського продукту для своєї аудиторії. Американським урядовцям заборонено втручатися в журналістську подачу інформації РВЄ/РС. Наша місія полягає у просуванні демократичних цінностей та інститутів шляхом звернення до аудиторії тих країн, в яких свобода преси обмежена владою або наразі ще не стала нормою суспільного життя.

РВЄ/РС поширює інформацію на різних платформах (інтернет, радіо, телебачення, відео) для аудиторії в 23 країнах Східної та Південно-Східної Європи, Кавказу, Центральної Азії та Близького Сходу на 25 мовах. 

Українська редакція Радіо Свобода була створена 1954 року. Серед її партнерів є «Українське радіо», «Радіо НВ». Радіо Свобода також готує спеціальні ефіри для жителів окупованого Криму і Донбасу. Крім радіо, редакція також активно працює в онлайні та готує телевізійні програми, зокрема «Схеми», «Донбас.Реалії», «Крим.Реалії», «Завтра», «#ВУкраїні», «Ваша Свобода» та «Суботнє інтерв’ю».

Південна Корея: усунуту президента Пак Кин Х’є засудили до 24 років в’язниці

Суд у Південній Кореї 6 квітня засудив до 24 років ув’язнення та штрафу в розмірі 18 мільярдів вон (це майже 17 мільйонів доларів) колишню президента країни Пак Кин Х’є. Раніше суд визнав Пак Кин Х’є винною в хабарництві та зловживанні владою.

Прокурори просили про 30-річне ув’язнення для 66-річної обвинуваченої та штраф у розмірі 118,5 мільярда вон (це близько 112 мільйонів доларів).

Наприкінці серпня 2017 року суд у Південній Кореї за звинуваченнями, пов’язаними з корупцією, виніс вирок у п’ять років позбавлення волі фактичному керівникові групи «Самсунг», найбільшої бізнес-структури країни.

49-річного фактичного керівника групи Samsung (його батько, 75-річний президент групи І Ґон Хі, ще 2014 року потрапив до лікарні з інфарктом і досі не повернувся до справ) затримали ще в лютому 2017 року, коли спалахнув скандал, що врешті призвів до імпічменту в березні президентки Південної Кореї Пак Кин Х’є. Його звинуватили в наданні 36 мільйонів доларів як внесків до доброчинних фондів, якими керувала подруга президентки Чхве Сун Сіль, в обмін на політичні вигоди.

Справа також збудила громадський гнів проти найбільших у Південній Кореї родинних бізнес-конгломератів, відомих за назвою «чхеболь».

Суд у Південній Кореї визнав екс-президента винною в хабарництві

Суд у Південній Кореї 6 квітня визнав усунуту з посади президента країни Пак Кин Х’є винною в хабарництві та зловживанні. Про це повідомляють світові інформагенції.

Невдовзі суд оголосить про покарання для колишньої глави держави. Прокурори просили про 30-річне ув’язнення для 66-річної обвинуваченої та штраф у розмірі 118,5 мільярда вон (це близько 112 мільйонів доларів).

Наприкінці серпня 2017 року суд у Південній Кореї за звинуваченнями, пов’язаними з корупцією, виніс вирок у п’ять років позбавлення волі фактичному керівникові групи «Самсунг», найбільшої бізнес-структури країни.

49-річного фактичного керівника групи Samsung (його батько, 75-річний президент групи І Ґон Хі, ще 2014 року потрапив до лікарні з інфарктом і досі не повернувся до справ) затримали ще в лютому 2017 року, коли спалахнув скандал, що врешті призвів до імпічменту в березні президентки Південної Кореї Пак Кин Х’є. Його звинуватили в наданні 36 мільйонів доларів як внесків до доброчинних фондів, якими керувала подруга президентки Чхве Сун Сіль, в обмін на політичні вигоди.

Справа також збудила громадський гнів проти найбільших у Південній Кореї родинних бізнес-конгломератів, відомих за назвою «чхеболь».

Справа «рюкзаків Авакова»: НАБУ повідомило про завершення досудового розслідування

Національне антикорупційне бюро України повідомило про завершення досудового розслідування у так званій «справі рюкзаків», одним із фігурантів якої є Олександр Аваков, син міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.

У НАБУ зазначили, що 4 квітня підозрюваним відкрили матеріали кримінального провадження для ознайомлення. Потім справу мають направити до суду.

Національне антикорупційне бюро України 31 жовтня провело обшуки в рамках розслідування можливої розтрати державних коштів при закупівлі рюкзаків Міністерством внутрішніх справ для бійців у зоні АТО. У результаті низки обшуків за підозрою в розтраті понад 14 мільйонів гривень затримали трьох людей: колишнього заступника міністра внутрішніх справ України Сергія Чеботаря, представника фірми-переможця тендеру на постачання рюкзаків (Володимира Литвина) і ще одну «приватну особу», як назвали сина міністра внутрішніх справ України Олександра Авакова.

За даними НАБУ, у 2015 році ці особи були причетні до закупівлі коштом Міністерства внутрішніх справ рюкзаків за ціною, суттєво вищою від середньоринкової. За даними досудового розслідування, товар не був поставлений вчасно і, до того ж, не відповідав вимогам, установленим МВС, внаслідок чого державі було завдано збитків у розмірі понад 14 мільйонів гривень.

Олександр Аваков назвав цю справу політичною. Так само й Міністерство внутрішніх справ України, до якого Олександр Аваков формально не має стосунку, назвало «політичними, а не юридично обґрунтованими» дії НАБУ, а міністр Арсен Аваков заявив, що його син не причетний до розтрати бюджетних коштів.

На початку 2016 року журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», знайшли відеозаписи, схожі на зйомки прихованою камерою в кабінеті на той час заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря, який до травня 2015 року відповідав у міністерстві за державні закупівлі. На відео зафіксований діалог про закупівлю рюкзаків між нібито сином міністра Авакова Олександром та особою, схожою на Сергія Чеботаря, на той час заступника Арсена Авакова, в якому вони домовляються про отримання сином міністра бюджетного підряду в обхід законної процедури тендеру.

У Міністерстві внутрішніх справ заявили, що процедура закупівлі тактичних рюкзаків для потреб антитерористичної операції була чесною і прозорою.

Порошенко назвав журналістів «зрадофілами», але вперше публічно заговорив про американські «Айленди» для ВМС

Після розслідування програми «Схеми» президент України Петро Порошенко публічно заявив, що Україна отримає американські катери класу Island від уряду Сполучених Штатів Америки – вперше від 2014 року, відколи почалися перемови щодо їхньої передачі. Про це він заявив під час церемонії вручення службового транспорту Національній поліції в Києві 4 квітня.

«З огляду на низку некоректних публікацій у ЗМІ та соціальних мережах я хотів би скористатися нагодою і проінформувати громадськість про ситуацію з американськими патрульними катерами типу «Айленд». Зрадофіли напустили стільки туману, хоча тут, на мою думку, все гранично ясно», – зазначив під час виступу президент.

При цьому раніше президент у відповідь на запитання журналістів «Схем» про «Айленди» розсміявся і відповіді не дав. А пізніше його адміністрація у письмовій відповіді заявила, що коментувати це питання  не є компетенцією президента.

Петро Порошенко також зазначив, що наразі Міністерство оборони проходить «внутрішньодержавні процедури завершення й погодження проекту контракту», який відомство отримало від американської сторони.

«Заздалегідь заплановано, що на початку травня до України прибуде група фахівців Берегової охорони США для остаточної деталізації, і, я сподіваюсь, підписання зазначеного контракту. За попередніми умовами, передбачена безкоштовна передача зазначених катерів, хоча підготовка, дообладнання, транспортування, будуть робитися за кошти українського бюджету – там сума буде попередньо біля 10 мільйонів доларів», – зазначив Петро Порошенко.

Також Петро Порошенко зазначив, що «від самого початку було ухвалене рішення про доцільність укладання зазначеного контракту».

«Декілька тижнів тому була відібрана група з 36 військових моряків, які успішно складають іспити і найближчим часом поїдуть на навчання до Балтимору, США. Дозвольте не вказувати ворогу дати, деталі й особливості ані контракту, ані катерів, їх обладнання, їх бойових можливостей», – сказав Петро Порошенко.

Він додав, що «немає сумніву, що ці два катери будуть у нас».

При цьому редакція програми «Схеми» зазначає: «Перша публічна заява президента Петра Порошенка про американські катери «Айленд» підтверджує дані, оприлюднені у нашому розслідуванні. Раніше ми вже розповіли про довготривалі перемови та бюрократичний «пінг-понг» щодо передачі цих двох катерів. Утім, без відповіді так і залишились питання про те, що саме робить Міністерство оборони та Кабінет міністрів, щоб отримати катери «Айленд»? Адже мова йде саме про укладання контракту, а не про підготовку екіпажів. Чому у Вашингтоні чиновники, що безпосередньо працюють над наданням допомоги Україні, у розмовах з журналістами не під запис прямо вказують на затягування процесу з української сторони, в тому числі, ймовірно, через комерційний інтерес заводу президента? І, зрештою, чому від 2014 року американський «подарунок» і досі стоїть у порту Балтимора, а не служить українським Військово-морським силам в акваторії Чорного моря?»

Раніше в розслідуванні «Айленди» для України» програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший») журналісти розповіли про 30-метрові катери класу Island, що раніше були на службі Берегової охорони США і які наразі стоять у порту Балтимора. Вперше про можливість їхньої передачі Україні заговорили ще в 2014 році – після анексії Криму й під час обговорень концепції розбудови «москітного флоту». Після переговорів з американською стороною, командувач ВМС вже офіційно звернувся до США із цим проханням. «Схеми» оприлюднили фрагменти затягнутого міжвідомчого листування щодо передачі цих двох катерів протягом 2014 – 2017 років.

Після виходу розслідування у ВМС заявили, що сюжет «грає на руку агресору» і в ньому «перекручені факти». Редакція програми «Схеми» спростувала ці звинувачення. У розслідуванні не оприлюднювалась жодна «конфіденційна інформація оборонного характеру». Наголошувалось, що і малі броньовані артилерійські катери президентської «Кузні на Рибальському», і патрульні катери класу Island виробництва США потрібні Військово-морським силам. Необхідне якомога скоріше вирішення питання щодо отримання «Айлендів» Україною та передачі їх на озброєння флоту.

Через чотири дні після оприлюднення розслідування командування Військово-морських сил Збройних сил України виступило із заявою, що українська сторона завершує опрацьовувати контракт на отримання двох патрульних катерів типу «Айленд» від уряду Сполучених Штатів Америки і починає «його міжвідомче погодження». У заяві також зазначалося, що вже після підписання контракту розпочнеться безпосередній процес передачі катерів, у тому числі підготовка екіпажів.

Правозахисники запитали Луценка і Денісову, чому попри рішення суду Гусейнову не віддають паспорт

Представники правозахисних організацій та поручитель азербайджанського журналіста Фікрата Гусейнова депутат Микола Княжицький звернулись з відкритим листом до українського омбудсмана Людмили Денісової та Генпрокурора Юрія Луценка.

Темою звернення була поведінка представника прокуратури Київщини на суді про можливу екстрадицію Гусейнова до Азербайджану: незважаючи на те, що Печерський районний суд 2 квітня відхилив клопотання про продовження запобіжного заходу, той відмовився повертати журналістові його документи.

«Зазначена особа (Фікрат Гусейнов – ред.) більше не зобов’язана з’являтись на перший виклик прокурора або суду, не відлучатись з міста Києва без погодження з прокурором та не зобов’язаний здати на зберігання до прокуратури Київської області свій паспорт громадянина Королівства Нідерландів. Не зважаючи на це, не дочекавшись проголошення судового рішення, прокурор Сергій Остапець забрав паспорт Фікрата Гусейнова у секретаря судового засідання та залишив залу. Вказана ситуація – вже другий випадок незаконного вилучення прокуратурою Київської області паспорта підданого Королівства Нідерландів», – мовиться у відкритому листі.

Автори вимагають «припинити сприяти владі Азербайджанської Республіки у переслідуванні журналіста Фікрата Гусейнова» та дати належну правову оцінку діям згаданого прокурора.

Радіо Свобода надіслало запит до прокуратури Київської області для з’ясування ситуації та очікує на відповідь.

Про затримання Гусейнова в аеропорту «Бориспіль» стало відомо 14 жовтня 2017-го. За даними Держприкордонслужби, причиною затримання стало те, що журналіст перебуває у базі розшукуваних осіб Інтерполу. Спочатку його заарештували, але потім суд відпустив журналіста на поруки народного депутата Миколи Княжицького.

В ефірі Радіо Свобода азербайджанський журналіст, громадянин Нідерландів Фікрет Гусейнов заявляв, що Інтерпол припинив його міжнародний розшук ще 13 листопада минулого року, але екстрадиційну перевірку в Україні щодо нього не припинили. Генеральна прокуратура України у відповідь на запит Радіо Свобода заявляла, що перевірка відбувається на основі звернення Генпрокуратури Азербайджану.

За даними Генпрокуратури України, в Азербайджані Гусейнову інкримінують шахрайство, підробку документів та організацію незаконної міграції.

Журналіст Фікрат Гусейнов залишив Азербайджан понад 10 років тому, після того, як його викрали і жорстоко побили, а викрадачів не знайшли. Він отримав статус біженця у Нідерландах, а пізніше – громадянство цієї країни.

 

 

 

 

 

 

 

Сущенко передав із СІЗО малюнки кульковою ручкою, чаєм і лушпинням – дочка

Заарештований у Росії журналіст Романа Сущенко передав із СІЗО «Лефортово» у Москві два малюнки формату А4 за допомогою кулькових ручок, олівця, чаю та лушпиння цибулі, повідомляє на Facebook дочка медійника Юлія Сущенко.

«Хочу показати вам нові малюнки нашого Романа Сущенка. Цього разу він «переніс» нас до передмістя італійського міста Парма та маяка Ар-Мен, що у французькій Бретані. Батько намалював їх в застінках «Лефортово» ще в серпні та грудні 2017-го, однак до нас вони дійшли лише сьогодні»,– написала вона.

Згадані малюнки опублікував також на своїй сторінці у Facebook президент Петро Порошенко.

ФСБ Росії 30 вересня 2016 року в Москві затримала Романа Сущенка, назвавши його співробітником української розвідки, який нібито «цілеспрямовано збирав відомості про діяльність збройних сил і військ національної гвардії Росії, що становлять державну таємницю». Кримінальну справу стосовно журналіста порушили за статтею «шпигунство».

Сам Роман Сущенко заявив у суді, що до затримання шість років офіційно проживав у Парижі і був власним кореспондентом агентства «Укрінформ». В «Укрінформі» підтвердили що Сущенко від 2002 року є кореспондентом агентства, і відкинули звинувачення в шпигунстві, відзначивши, що журналіст був у відпустці, коли прибув до Москви у приватних справах.

Українська сторона називає звинувачення проти журналіста безпідставними і вимагає негайно його звільнити.

Наприкінці березня адвокат Сущенка Марк Фейгін заявляв, що розгляд справи українського журналіста в російському суді може завершитися вже у травні, і тоді ж під впливом міжнародних посередників Сущенко може бути звільнений. Втім підтвердження такого припущення з боку офіційних органів Росії немає.