Російська прокуратура у Криму викликала представників Українського культурного центру – активістка

Підконтрольна Кремлю прокуратура Криму викликала для перевірки представників Українського культурного центру, а також прийшла з перевіркою в бібліотеку Сімферополя, де активісти проводили свої заходи, повідомляє проект Радіо Свобода «Крим.Реалії» з посиланням на представницю центру Ольгу Павленко.

«Співробітники прокуратури перевіряють бібліотеку, де ми займалися вишиванням. Уявіть, тільки вишиванням!» – зазначила Павленко.

Крім того, активісти розповіли, що друкарні відмовляються друкувати газету, яку видає центр, посилаючись на листи від правоохоронних органів Росії, де газета «Кримський терен» українською мовою називається «екстремістським матеріалом».

Активісти Українського культурного центру в Криму 26 серпня минулого року презентували перший експериментальний випуск видання «Кримський Терен» українською та російською мовами.

У першому випуску була опублікована інструкція для вступу до вищих навчальних закладів материкової України, матеріал про блокування інтернет-ЗМІ в Криму, фрагменти останнього слова у суді кримського політв’язня Володимира Балуха, а також історичне дослідження.

У доповіді міжнародної правозахисної організації Amnesty International цього року йдеться про утиски свободи слова, переслідування зібрань, які тривають в анексованому Криму. Окрім того, зазначається, що російські спецслужби обшукували домівки десятків кримських татар, що є частиною ширшої кампанії залякування, при цьому мало хто з адвокатів може наважитися на захист прав критиків Росії, адже вони також стають об’єктом переслідувань. 

В оприлюденому у січні цього року звіті міжнародної правозахисної організації Freedom House, яка займається підтримкою та дослідженням стану демократії, політичних свобод і дотримання основних прав людини в різних країнах світу, Україна залишається в розділі «частково вільних» країн, а Крим отримав статус «невільної» території, яку окупувала Російська федерація.

Серед країн, де рівень свобод є найнижчим, – Сирія, Південний Судан, Північна Корея, Туркменистан, Сомалі, Лівія, Узбекистан.

Україна наближається до точки, коли потреба в санкціях ЄС відпаде – Єнін

Україна розраховує на продовження у першій декаді березня санкцій Євросоюзу щодо посадовців часів президентства Віктора Януковича, заявив в інтерв’ю агентству «Інтерфакс Україна» заступник Генерального прокурора України Євген Єнін. Водночас, за його словами, у санкційних списках ЄС дійсно є «група ризику», щодо якої санції можуть зняти, консультації щодо цього відбуваються у закритому режимі, тож назвати конкретні прізвища він не може.

«В принципі на сьогоднішній день ми близькі до тієї точки, коли необхідність для українського слідства у збереженні режиму санкцій фактично відпаде і тимчасові ліміти, які є в розпорядженні європейських партнерів, буде вичерпано», – сказав заступник Генпрокурора.

20 лютого Радіо Свобода стало відомо, що санкції проти Сергія Клюєва на наступний рік продовжені не будуть: дипломати Європейського союзу мають намір продовжити дію санкцій проти колишнього президента України Віктора Януковича і багатьох його соратників, але виключити зі списку двох із них – депутата-втікача Сергія Клюєва і екс-міністра юстиції Олену Лукаш.

Як заявили дипломати, санкції щодо решти 13 осіб у списку 21 лютого будуть продовжені ще на рік. Серед цих 13 осіб – Янукович, його син Олександр, колишній прем’єр Микола Азаров, екс-віце-прем’єр Сергій Арбузов, а також брат Сергія Клюєва Андрій, який був головою адміністрації Януковича.

Ці санкції – заборона на в’їзд до ЄС і замороження активів на території Євросоюзу – були запроваджені навесні 2014 року проти осіб, яких у Євросоюзі вважають відповідальними за дестабілізацію становища в Україні, і відтоді кілька разів переглянуті й продовжені. Дехто з підсанкційних намагався оскаржувати їх у Європейському суді, але там щоразу вирішували, що чинні санкції запроваджені законно (хоча в кількох випадках заднім числом визнавали незаконність цих санкцій у період весни 2014 – весни 2015 років).

 

Мільярдний борг київського метро перед Фуксом може завадити роботі «підземки» у звичайному режимі 

Мільярдний борг КП «Київський метрополітен» перед компанією «Укррослізинг» може завадити роботі підприємства у звичайному режимі. Про це у коментарі програмі «Схеми» заявила радник начальника цього комунального підприємства Наталка Макогон.

«На сьогоднішній день просто ситуація загрожує тим, що не можна проводити в звичайному режимі підприємству всю його діяльність. У нас є, звичайно, запаси, які ми зробили заздалегідь, і, в принципі, метрополітен – це те підприємство, яке завжди має якийсь запас міцності. І, назвемо це «на вимогу», нам дають можливість закуповувати найнеобхідніші деталі. Але, скажімо, жвавості підприємство немає. Тобто, розвитку підприємство не має», – зазначила Макагон. 

Такий стан пов’язаний із угодою, яку у 2009 році підписало КП «Київський метрополітен» за схвалення київської влади на поставку 100 вагонів метро з компанією-переможцем тендеру «Укррослізингом», засновником якої була кіпрська фірма, близька, за даними видання «Наші гроші», до оточення соратника Віктора Януковича, колишнього народного депутата від «Партії регіонів» і бізнесмена Юрія Іванющенка. У 2010-му році в складі бенефіціарів з’явилась також фірма, підконтрольна російському «Внешэкономбанку».

Нині бенефіціаром компанії в українському реєстрі вказаний Павло Фукс – донедавна російський бізнесмен, – йдеться у розслідуванні «Метод Фукса: як викачати мільярд від київського метро».

Станом на 2018 рік, з’ясували журналісти, загальний борг Київського метрополітену перед «Укррослізингом» складає майже 2 мільярди гривень. З них менше половини – заборгована плата за самі вагони метро, а більше мільярда гривень – коефіцієнт коригування, який виник через зміну валютного курсу. Адже, за даними «Схем», метрополітен підписав з «Укррослізингом» додаткову угоду, у якій сторони прив’язали суми виплат до курсу долара. Саме цей пункт уже у 2014 – 2016 роках через різке знецінення української валюти призвів до додаткового боргу в понад мільярд гривень.

Столична влада спробувала відстояти кошти кількома способами. Один із них – звернення до СБУ, РНБО, Кабміну з питанням щодо введення санкцій проти компанії, яка у структурі власності мала російське коріння.

Також столична влада, серед іншого, звернулась до суду про відстрочку виплати боргу, але суд відмовив у цьому проханні. Тож невдовзі комунальне підприємство може сплатити «Укррослізингу» Павла Фукса майже два мільярди гривень.

Фукс – донедавна російський, а тепер український бізнесмен. Раніше «Схеми» зафіксували, як він приїздив до Міністерства внутрішніх справ. Окрім того, чоловік, схожий на нього, у грудні 2017 року нібито відвідував Адміністрацію президента. Це може свідчити про зв’язки бізнесмена із верхівкою української влади.

А ще раніше, у 2014 році, журналісти програми «Гроші» зафіксували Фукса, який виходив з дорогого ресторану невдовзі після тодішнього заступника Кличка Ігоря Ніконова. Самого мера Києва також бачили разом із Павлом Фуксом: на початку 2016 року харківські ЗМІ опублікували світлину, на якій Віталій Кличко гуляє парком із мером Харкова Геннадієм Кернесом та цим бізнесменом.

Сам міський голова Віталій Кличко у коментарі «Схемам» заявив, що ніяких відносин із Павлом Фуксом у нього немає. 

​Міграційна служба не знає, хто організував чартер для Саакашвілі – «Схеми»

Державна міграційна служба не організовувала транспортування екс-президента Грузії, колишнього голови Одеської облдержадміністрації Міхеїла Саакашвілі під час його реадмісії з України до Польщі. Про це повідомили у відомстві на запит журналістів програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»).

«ДМС не здійснювала транспортування Міхеїла Саакашвілі з України до Республіки Польща. Інформація про транспортування зазначеної особи у ДМС відсутня», – заявили в Міграційній службі.

Раніше у Державній прикордонній службі також повідомили «Схемам», що не володіють інформацією щодо того, хто організував та оплатив приватний літак для вивезення Міхеїла Саакашвілі до Польщі, і порадили звертатися з цим питанням до Міграційної служби.

Як з’ясували раніше журналісти програми «Схеми», Саакашвілі був вивезений з Києва до Варшави 12 лютого на приватному літаку Hawker Beechcraft Premier 1A з бортовим номером SP-RDW. Він має польську реєстрацію і належить авіакомпанії Jet Story. В Україні організувати цей рейс допомагала українська компанія Sky Handling.

«Ми співпрацюємо з цією компанією в Україні. Вони займаються технічними нюансами», – підтвердили цю інформацію в польській компанії Jet Story. Її представники відмовились відповісти на запитання, хто оплатив цей переліт. Водночас у компанії надали інформацію щодо того, скільки коштує переліт на такому літаку у напрямку Київ-Варшава, – 8 тисяч євро, або майже чверть мільйона гривень.

Не надали даних щодо організації перельоту політика і в київській компанії Sky Handling, яка в Україні відповідала за технічну частину.

«Інформація про замовника польотів або пасажирів та їхні фінансові взаємовідносини з організаторами та виконавцями рейсу не є такою, яка може бути відома сервісній компанії», – йдеться у відповіді.

12 лютого Міхеїла Саакашвілі затримали в одному з ресторанів у центрі Києва, а згодом Державна прикордонна служба і Державна міграційна служба України заявили, що за процедурою реадмісії його повернули до Польщі – країни, звідки він у вересні 2017 року «прибув, порушуючи українське законодавство».

За словами координатора проекту «Без кордонів» Максима Буткевича, саме Державна міграційна служба та Адміністрація Державної прикордонної служби України є компетентними органами, які відповідають за реалізацію міжнародних угод про реадмісію. Це передбачає спеціальна «Інструкція про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами міжнародних угод про про реадмісію осіб», затверджена міністром внутрішніх справ.

«У першій частині четверта стаття визначає, що це і є два центральні компетентні органи, які втілюють Угоду про реадмісію та за неї відповідають», – пояснює Буткевич.

Розслідування «Схем» про суддю Ємельянова – у шорт-листі престижного конкурсу European Press Prize

Розслідування програми «Схеми» «Легенда судді Артура Ємельянова» авторства Олександра Чорновалова та Наталки Седлецької  увійшло до короткого списку престижного конкурсу European Press Prize в номінації The Investigative Reporting Award 2018. Про це повідомили організатори конкурсу. Загалом це ініціатива кількох європейських організацій, серед яких  Guardian Foundation та Thomson Reuters Foundation, її мета – розвиток якісної журналістики.

У номінації журналістського розслідування до шорт-листу, окрім «Схем», потрапили також матеріали Le Monde (Франція), Süddeutsche Zeitung (Німеччина) та інших авторитетних європейських засобів масової інформації.

Розслідування про українського суддю Артура Ємельянова програма «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший») опублікувала у жовтні 2017 року. Журналісти дійшли висновку, що розлучення судді Вищого господарського суду Україні та його дружини Світлани могло бути фіктивним і спрямованим на те, щоб приховати перевищення розміру витрат членів сім’ї Артура Ємельянова над їхніми доходами.

Як удалося з’ясувати «Схемам», Світлана Ємельянова володіє елітною нерухомістю за кордоном. Йдеться про віллу в Анталії та апартаменти в Дубаї, два готелі у Відні, а також німецьку фірму, яка керує трьома готелями у Франкфурті-на-Майні.

​Більшість знайденого журналістами іноземного майна Світлана Ємельянова придбала до 2014 року включно, тобто в період, поки перебувала в офіційному шлюбі з українським суддею. При цьому, згідно з даними української податкової, які програма «Схеми» отримала від своїх джерел, за період протягом 2001-2014 років вона офіційно заробила близько 3 мільйонів гривень.

Увесь цей час колишній чоловік Світлани Артур Ємельянов працював на посаді судді.

Суддя Вищого господарського суду України Артур Ємельянов є фігурантом кримінального провадження щодо незаконного втручання в діяльність судових органів та винесення неправомірних судових рішень. Однак досі розгляд справи по суті до суду не дійшов.

На думку юристів ЦПК, можна припустити, що своє закордонне майно Світлана Ємельянова могла купити за кошти, отриманні суддею за винесення саме цих рішень. У разі, якщо Генпрокуратура доведе вину судді Вищого господарського суду, все майно подружжя підлягатиме спецконфіскації. Начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк повідомив «Схемам», що провадження щодо Ємельянова готується до завершення. Зараз, за його словами, формуються докази.

Раніше програма «Схеми» в своєму розслідуванні повідомляла, що регулярні відвідини суддею Вищого господарського суду України Артуром Ємельяновим столиці Австрії Відня, де мешкає його екс-дружина з дітьми, може свідчити про фіктивне розірвання шлюбу з метою приховування елітного майна за кордоном.

Колишнє подружжя продовжує разом відпочивати, має спільний побут, а численна елітна нерухомість у різних куточках світу, придбана в шлюбі, але оформлена на Світлану Ємельянову, таким чином може приховуватись від декларування, зазначали журналісти.

Світлана Ємельянова та Артур Ємельянов офіційно перебували в шлюбі понад 20 років, але наприкінці 2014 року розлучилися.

«Схеми»: заступник голови Закарпатської ОДА Москаля уникнув люстрації, бо «немає запису в трудовій»

Чинний заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Геннадія Москаля Віктор Мікулін потрапив під дію закону «Про очищення влади», однак уникнув люстрації. Про це йдеться в матеріалі «Недолюстровані» програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»).

Як з’ясували журналісти, Віктор Мікулін був членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) за президентства Віктора Януковича. На підтвердження цьому «Схеми» отримали лист від самої ВККСУ про те, що Мікулін як член кваліфікаційної комісії заробив майже 885 тисяч гривень з 2011 по 2014 роки.

Посада члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів у той період потрапляє під люстрацію, відповідно до закону «Про очищення влади». Цей документ забороняє до 2024 року обіймати будь-яку державну посаду тим, хто потрапив під його дію.

Попри це, у 2016 році вже після Революції гідності, Віктор Мікулін був призначений заступником голови Закарпатської облдержадміністрації Геннадія Москаля.

У відповідь на питання журналістів, як йому вдалося посісти цю посаду попри пряму заборону люстраційного закону, в ОДА пояснили, що відомостями про його членство у Вищій кваліфікаційній комісії вони не володіють.

«Записів у трудовій книжці про роботу Мікуліна В.П у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України немає. За результатами перевірки, проведеної відповідно до закону України «Про очищення влади», стосовно Мікуліна В.П негативних результатів не отримано», – так відповів «Схемам» листом Ярослав Галас, директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської облдержадміністрації.

І додав, що за даними трудової книжки, у цей період Віктор Мікулін працював професором кафедри цивільного та кримінального права Інституту політології та права та завідувачем кафедри кримінального права та процесу Національного педагогічного університету.

Згідно з законом «Про очищення влади», організація проведення люстраційної перевірки покладається «на керівника відповідного органу, до повноважень якого належить звільнення з посади особи, стосовно якої проводиться перевірка».

«Відповідно, встановивши цей факт, Закарпатська облдежадміністрація повинна була відмовити Мікуліну брати участь у конкурсному відборі на цю посаду. Проте, ОДА проігнорувала вимоги Закону «Про очищення влади», натомість призначила його на посаду заступника голови» – зазначила у коментарі «Схемам» Анна Калинчук, член громадської організації «Громадський люстраційний комітет».

Загалом, у законі «Про очищення влади» йдеться, що заборона займати посади у владі, застосовується до осіб, які за президентства Януковича обіймали сукупно не менше одного року певні категорії посад.

Особи, які обіймали сукупно не менше як один рік вищу керівні посади з 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року, і тих чиновників, які обіймали посаду у період з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року та не були звільнені у цей період за власним бажанням, відповідно до закону, не можуть працювати в органах державної влади впродовж найближчих 10 років.

Нині в люстраційному реєстрі, який веде Міністерство юстиції, перебувають понад 900 осіб. Їм заборонено обіймати державні посади. Однак, у цьому переліку відсутні дві категорії чиновників: які звільнилися до вступу закону у дію та яким вдалося уникнути люстрації.

«Схемам» вдалося розшукати таких посадовців – про них йдеться у матеріалі «Недолюстровані».

Кабмін просить суд врахувати «позитивну характеристику» голови Аудиторської служби – ЦПК

Кабінет міністрів України надіслав до Солом’янського районного суду Києва лист, у якому просить суддів під час розгляду питання відсторонення голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової врахувати її «позитивну характеристику», заявляє громадська організація «Центр протидії корупції».

Документ, оприлюднений активістами, датований 24 січня і підписаний заступником державного секретаря Кабінету міністрів Володимир Федорчук.

«Під час роботі на посаді Гаврилова Л. В. зарекомендувала себе ефективним керівником, який сумлінно виконує покладені на неї обов’язки… Просимо врахувати позитивну характеристику Гаврилової Л. В., а також те, що її відрізняє новаторський підхід до вирішення питань, що належать до її компетенції», – йдеться в листі.

Згідно з оприлюдненим ЦПК документом, Кабінет міністрів зазначає, що «відсторонення Гаврилової Л. В. від займаної посади матиме негативні наслідки» для діяльності Державної аудиторської служби.

23 січня детективи НАБУ повідомили Гавриловій про підозру в незаконному збагаченні в розмірі близько 10 мільйонів гривень та декларуванні недостовірних даних. За даними слідства, посадовець упродовж 2015-2017 років отримала у власність активи, законність підстав набуття яких не підтверджена доказами, та вартість яких значно перевищує її законні доходи.

У НАБУ зазначили, що мова йде про придбані квартиру та два паркомісця в Києві, позашляховик, дороговартісні меблі, техніку, золоті зливки, а також 112,8 тисячі доларів та 8,5 тисячі євро готівкою.

25 січня Солом’янський районний суд Києва обрав Гавриловій запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання до 25 березня.

29 січня Солом’янській райсуд Києва відмовив Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі у задоволенні клопотання щодо відсторонення від посади голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової.

Сама Гаврилова заявила, що справа проти неї є «помстою» з боку представників НАБУ. За її словами, знайдене в неї під час обшуку майно «в жодному разі не є хабарем». Вона пояснила, що золоті зливки є подарунками, а валюту в неї зберігали родичі.

«Роскомнагляд» вніс розслідування Навального до реєстру заборонених до поширення матеріалів – активіст

«Роскомнагляд» вніс до реєстру заборонених до розповсюдження матеріалів сторінку сайту російського опозиціонера Олексія Навального із розслідуванням стосовно бізнесмена Олега Дерипаски і віце-прем’єра Росії Сергія Приходька, а також відеоролик на Youtube, присвячений цьому розслідуванню, повідомив співробітник заснованої Навальним організації «Фонд боротьби з корупцією» Георгій Албуров.

Вміщення до реєстру означає, що доступ до відповідних ресурсів може бути обмежений.

Олексій Навальний назвав те, що відбувається «цензурою» і закликав «поширювати ролик з розслідуванням якомога ширше».

Напередодні повідомлення від Роскомнадзора про включення до цього реєстру матеріалів, присвячених розслідуванню Навального, отримали російське бюро Радіо Свобода і сайт «Медіазона». Стверджується, що відповідні рішення прийняв 9 лютого суд в Краснодарському краї. На сайті суду цих рішень поки немає.

8 лютого з’явилося розслідування Фонду боротьби з корупцією, заснованого Навальним. Відповідно до нього, у серпні 2016 року заступник голови уряду Росії Сергій Приходько провів три дні на яхті бізнесмена Олега Дерипаски.

Заступник голови уряду Росії й мільярдер, як стверджує Навальний, плавали на судні біля берегів Норвегії разом із «дівчатами з ескорт-агентств». Це стало відомо з Instagram і книжки однієї з цих дівчат, яка називає себе «Настею Рибкою». Навальний вважає «хабарем» те, що Дерипаска «катає на власній яхті чиновника найвищого рангу», а також оплачує йому послуги «дівчат з ескорт-агентств» і переліт до Норвегії на своєму приватному літаку.

Представник Дерипаски заявив, що мільярдер не робив нічого незаконного, і зазначив, що він може звернутися до суду.

Порошенко про НБУ і «1+1»: неприпустиме втручання в журналістську діяльність

Президент України Петро Порошенко назвав неприпустимими дії, які можуть сприйматися як втручання в журналістську діяльність. 

«Після повернення з Австрії обговорив з президентом ситуацію, що склалася довкола журналістів каналу 1+1. Позиція Президента однозначна: будь-які дії, які можуть сприйматися журналістами як втручання у їхню професійну діяльність, неприпустимі», – написав речник президента Святослав Цеголко на своїй сторінці в Facebook. 

Напередодні журналісти «1+1 Media» повідомили про запит від Нацбанку з проханням надати інформацію про банківські рахунки співробітників.

«Ми вимагаємо точного роз’яснення причин і логіки формування таких списків, в іншому випадку ми будемо вважати це фарсом і прямим політичним тиском на журналістів та менеджерів медіахолдингу», – заявили в «1+1 Media». 

Водночас у НБУ пояснили, що під час здійснення інспекційної перевірки «Приватбанку» Нацбанк виявив низку транзакцій з ознаками правопорушень: регулятор зробив уже понад 70 запитів за такими операціями.

У Нацбанку вважають, що «поява в публічній площині лише одного із запитів з акцентом винятково на представниках медіа-спільноти, може свідчити про спроби маніпуляції громадською думкою з метою тиску на НБУ та впливу на хід розслідування шахрайських дій у «Приватбанку» до націоналізації».

У грудні 2016 року уряд ухвалив рішення про націоналізацію «Приватбанку», одним із колишніх акціонерів якого був Ігор Коломойський.

Заступник держсекретаря Кабміну уникнув люстрації завдяки листу фігуранта справи «рюкзаків Авакова» – «Схеми»

Заступник державного секретаря Кабінету міністрів Сергій Дехтяренко уникнув люстрації завдяки листу-«індульгенції» за підписом колишнього заступника міністра внутрішніх справ, а нині фігуранта так званої справи «рюкзаків Авакова» Сергія Чеботаря. Цей лист фактично дав змогу Дехтяренку обратись на посаду заступника державного секретаря Кабінету міністрів і очолити  міжвідомчу робочу групу з питань координації антикорупційної реформи. Про це йдеться у матеріалі «Недолюстровані» журналістів програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»).

Відповідно до документів, які опинилися у розпорядженні журналістів, Сергій Дехтяренко обіймав посади в Міністерстві внутрішніх справ достатньо часу, щоб потрапити під дію закону «Про очищення влади» – сукупно більше одного року у період 2010-2011 років. Таким чином на нього мала б розповсюджуватись заборона займати державні посади.

Так, у червні 2010 року його призначили першим заступником керівника департаменту контрольно-ревізійної роботи МВС. У квітні 2011 року його призначили заступником керівника управління фінансової інспекції МВС. Працював він там до липня.

Люстраційну перевірку здійснював Кабінет міністрів і порушень ніяких не виявив, йдеться у матеріалі «Схем». Журналісти з’ясували, що Сергій Дехтяренко уникнув люстрації завдяки листу від Сергія Чеботаря, який на той момент був заступником міністра внутрішніх справ, а нині є фігурантом так званої справи «рюкзаків Авакова». Міністерство надало редакції цей лист, однак у ньому майже усі дані  були приховані, бо визначені відомством як такі, що містять конфіденційну інформацію.

Утім, програмі «Схеми» все одно вдалося розшукати незамальований документ.

У ньому Сергій Чеботар пише, що, на його переконання, департамент та управління, де Дехтяренко був заступником, не були самостійними підрозділами. У листі для доказів Чеботар зазначив, що вони не мають власної управлінської вертикалі та банківського рахунку. А це, мовляв, означає, що очільники таких підрозділів не потрапляють під дію закону «Про очищення влади».

Водночас журналісти виявили, що відповідно до тодішніх офіційних положень, цей департамент та управління, навпаки, вважалися самостійними і це прямо вказано в офіційних документах.

У законі «Про очищення влади» йдеться, що заборона займати посади у владі застосовується до осіб, які за президентства Віктора Януковича обіймали сукупно не менше одного року посади, у переліку яких є й така – «керівник, заступник керівника самостійного структурного підрозділу центрального органу (апарату) Міністерства внутрішніх справ України».

Журналісти роблять висновок, що Дехтяренко згідно з законом «Про очищення влади» підлягає люстрації.

Підтверджує це і голова громадської ради з питань люстрації при Мін’юсті Тетяна Козаченко.

«Самостійний структурний підрозділ – це найвищий фактично підрозділ центрального апарпату, керівник або заступник якого призначається першою особою і який безпосередньо очолює і веде відповідний напрямок у відповідному органі, – зазначила Козаченко. – І окремий рахунок чи печатка не те, що не має значення. Взагалі й не повинен мати, бо це склад центрального апарату відповідного органу. Наприклад, у МВС таких керівників і таких органів органів було більше 20. А вони визначили своїм листом, що в них самостійних структурних підрозділів тільки два – це Управління держохорони і ДАІ. Щоб прикрити собі тил, вони вже навіть після 2014 року позмінювали положення про деякі підрозділи, просто забравши слово «самостійний».

Сергій Дехтяренко у коментарі «Схемам» запевнив, що все було відповідно до процедури: «Матеріали надавалися по процедурі. Всі органи дивляться і, наскільки я пам’ятаю, Мін’юст дає висновок – підпадаю чи не підпадаю».

На запитання журналіста, чи саме за висновком Чеботаря він уникнув люстрації, Дехтяренко тільки відповів, що висновок щодо нього «висів на сайті Кабміну».

Таким чином, Дехтяренко у 2016 році переміг на конкурсі на посаду заступника держсекретаря Кабміну. А ще пізніше, у червні 2017 року, очолив міжвідомчу робочу групу з питань координації антикорупційної реформи. За інформацією секретаріату уряду, ця група розробила план заходів на 2018 рік з реалізації стратегії комунікації у сфері запобігання та протидії корупції, однак його ще не затвердив Кабмін.

Водночас ані заступник голови у цій групі Артем Біденко, який також є держсекретарем Міністерства інформполітики, ані сам Сергій Дехтяренко не змогли пригадати,  як саме відбулося призначення голови робочої групи з питань координації антикорупційної реформи.

Невістка Порошенка про відпустку президента на Мальдівах: він заслуговує на такий відпочинок

Президент України Петро Порошенко дуже багато працює і заслуговує на відпустку на Мальдівах, заявила його невістка Юлія Порошенко в інтерв’ю агентству «ЛІГАБізнесІнформ».

«Я просто бачу, як людина (Петро Порошенко – ред.) працює. Коли у мене народилися діти, я, звичайно, як і будь-яка мама, вночі вставала, годувала, займалася дітьми. І я о третій, о четвертій годині ночі бачила, як Петро Олексійович повертався з роботи. І вранці він о восьмій-дев’ятій виїжджав знову на роботу. Тобто він реально дуже-дуже багато працює. Мені здається, що він заслуговує на такий відпочинок, щоб його ніхто не чіпав… Я думаю, що один раз на рік, причому на кілька днів, людина може собі це дозволити», – сказала Юлія Порошенко.

У розслідуванні програми журналістських розслідувань «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший») «Mr. Petro Incognito. Таємна відпустка президента» журналісти розповіли про таємну поїздку президента України Петра Порошенка у відпустку на Мальдіви.

Згідно з розслідуванням, неафішований президентський відпочинок, що тривав з 1 по 8 січня разом з перельотом загалом коштував не менше ніж 500 тисяч доларів, що становить понад 14 мільйонів гривень. У відповіді на запит програми «Схеми» в Адміністрації президента зазначили, що це був «короткий відпочинок»: «Цю поїздку він оплатив сам зі власного рахунку задекларованих коштів, що буде відображено в його електронній декларації».

Фігурант справи «рюкзаків Авакова» Чеботар: прийшов на колегію МВС «як запрошена особа»

Колишній заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Чеботар відвідав підсумкову колегію МВС як запрошена особа. Про це він повідомив у письмовій відповіді на запит програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»), переданій через прес-службу МВС.

«Я брав участь у колегії МВС як запрошена особа – разом з декількома іншими запрошеними особами, серед яких були народні депутати України, громадські діячі, а також представники ЗМІ», – відповів Чеботар.

Окремо екс-заступник Арсена Авакова зазначив, що на даний момент не займає жодних посад у МВС. Як і декілька останніх років – нібито через стан здоров’я. При цьому, за його словами, міністр звертався до нього за порадами – саме з питання реформування правоохоронного відомства.

Раніше журналісти програми «Схеми» повідомили, що 27 січня на річній підсумковій колегії МВС серед запрошених високопосадовців був Сергій Чеботар – колишній заступник міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, якому офіційно була вручена підозра в розтраті бюджетних грошей під час закупівлі рюкзаків для Нацгвардії.

За даними НАБУ, це завдало збитків державі на суму понад 14 мільйонів гривень.

Про можливі переговори Чеботаря та Авакова-молодшого щодо придбання рюкзаків за державні кошти в обхід законної процедури тендеру стало відомо на початку 2016 року. Тоді у YouTube з’явилось відео, на яке звернули увагу та яке проаналізували журналісти «Схем» – з прихованої камери з нібито кабінету тодішнього заступника міністра МВС Чеботаря, на якому також фігурує чоловік, схожий на сина міністра Арсена Авакова Олександра.

Фігурант справи «рюкзаків Авакова» Чеботар розповів, чому прийшов на колегію МВС

Колишній заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Чеботар відвідав підсумкову колегію МВС як запрошена особа. Про це він повідомив у письмовій відповіді на запит програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»), переданій через прес-службу МВС.

«Я брав участь у колегії МВС як запрошена особа – разом з декількома іншими запрошеними особами, серед яких були народні депутати України, громадські діячі, а також представники ЗМІ», – відповів Чеботар.

Окремо екс-заступник Арсена Авакова зазначив, що на даний момент не займає жодних посад у МВС. Як і декілька останніх років – нібито через стан здоров’я. При цьому, за його словами, міністр звертався до нього за порадами – саме з питання реформування правоохоронного відомства.

Раніше журналісти програми «Схеми» повідомили, що 27 січня на річній підсумковій колегії МВС серед запрошених високопосадовців був Сергій Чеботар – колишній заступник міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, якому офіційно була вручена підозра в розтраті бюджетних грошей під час закупівлі рюкзаків для Нацгвардії.

За даними НАБУ, це завдало збитків державі на суму понад 14 мільйонів гривень.

Про можливі переговори Чеботаря та Авакова-молодшого щодо придбання рюкзаків за державні кошти в обхід законної процедури тендеру стало відомо на початку 2016 року. Тоді у YouTube з’явилось відео, на яке звернули увагу та яке проаналізували журналісти «Схем» – з прихованої камери з нібито кабінету тодішнього заступника міністра МВС Чеботаря, на якому також фігурує чоловік, схожий на сина міністра Арсена Авакова Олександра.